Edit
"Patrick Melrose" At Last (TV Episode 2018) Poster

(TV Mini-Series)

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Edward Berger

Writing Credits  

Edward St. Aubyn ... (based on the novels by) (as Edward St Aubyn)
 
David Nicholls ... (written by)

Cast (in credits order)  

Benedict Cumberbatch ... Patrick Melrose
Jennifer Jason Leigh ... Eleanor Melrose
Hugo Weaving ... David Melrose
Elizabeth Berrington ... Fleur
Blythe Danner ... Nancy Valance
Celia Imrie ... Kettle
Anna Madeley ... Mary Melrose
Sebastian Maltz ... Young Patrick
Prasanna Puwanarajah ... Johnny
Jessica Raine ... Julia
Pip Torrens ... Nicholas Pratt
Eileen Walsh ... Annette
Roger Alborough Roger Alborough ... Funeral Director
Roger Barclay ... Doctor Fenelon
Marcus Smith ... Robert Melrose
Dainton Anderson ... Thomas Melrose
Naoko Mori ... Doctor Pagazzi
Guy Paul ... Cousin Henry
Margaret Clunie ... Helene / Waitress
Annabel Mullion ... Annabel
Natalie Klamar Natalie Klamar ... Becky
Tom Anderson Tom Anderson ... Gordon
Bryony Miller ... Jill
Cameron Jack ... Terry
Neal Barry ... Minicab Driver
Rest of cast listed alphabetically:
James Cork ... Orderly (uncredited)

Produced by 

Adam Ackland ... executive producer
Benedict Cumberbatch ... executive producer
Helen Flint ... executive producer
Lizzie Gray ... executive producer: Sky
Rachael Horovitz ... executive producer
Michael Jackson ... executive producer
Anne Mensah ... executive producer: Sky
Stephen Smallwood ... producer
Claudine Sturdy ... co-producer

Music by 

Volker Bertelmann ... composer (as Hauschka)

Cinematography by 

James Friend

Film Editing by 

Tim Murrell

Casting By 

Nina Gold
Martin Ware

Production Design by 

Tom Burton

Art Direction by 

Lynne Huitson ... (Supervising Art Director)
Will Smith

Set Decoration by 

Barbara Herman-Skelding
Janice Macrae ... (Assistant Set Decorator)

Costume Design by 

Keith Madden

Makeup Department 

Marina Altomare ... prosthetics effects technician: silicone runner
Demi Amat ... prosthetic effects technician: Silicone Runner
Aurora Beadle ... prosthetic effects technician: silicone runner
Danny Marie Elias ... prosthetics artist
Julia Finch ... assistant makeup artist
Caroline Greenough ... makeup & hair supervisor
Karen Hartley ... hair designer (as Karen Hartley Thomas) / makeup designer (as Karen Hartley Thomas)
Sebastian Lochmann ... prosthetic sculptor
Kristyan Mallett ... prosthetic make up designer
Ray Marston ... wig maker
Polly McKay ... prosthetic artist
Sue Newbould ... make-up and hair
Alison Noble ... makeup daily
Emma Rigby ... makeup & hair artist
Julie Atkins ... hair stylist (uncredited)
Francesco Fabiani ... prosthetics sculptor (uncredited)

Production Management 

Portia Napier ... post-production supervisor
Nathalie Tanner ... production manager
Gilles Castera ... production manager: France Shoot (uncredited)
Joe Kotroczo ... production manager: block 1 (uncredited)
Nima Doma Sherpa ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Bennett ... second assistant director
Deborah Bowser ... first assistant director
Joe Payne ... third assistant director
Anna Bennett Squire ... crowd assistant director: dailies (uncredited)
Maxence Paris ... third assistant director: french crew (uncredited)
Nic Pringle ... third assistant director: daily (uncredited)

Art Department 

Florian Augis ... assistant set decorator
Matthew Bailey ... standby carpenter
Naomi Lily Block ... assistant set decorator
Rob Brown ... construction manager
Rosie Burnett ... graphics assistant
Becca Djan ... assistant buyer
Philip Doucedame ... set dresser: dailies
Douglas Glen ... props
Jim Grindley ... prop master
Rosie Haliwell ... storeperson
Lee Howarth ... standby rigger
Lynne Huitson ... supervising art director
Ysabel Kaye ... art department assistant
Dave Lawson ... standby props
David Macleod ... standby props: dailies
Kamlan Man ... set/props buyer
Sophie Powell ... graphic designer
Simon Riley ... standby props
Mary Pat Sheahan ... scenic painter
Graham Ward ... stand-by art director

Sound Department 

Danielle Adams ... adr recordist
Hugo Fernandez ... dubbing mixer
Zoe Freed ... foley artist
Tony Gibson ... sound effects editor
Joe Malone ... sound assistant
Stuart McCutcheon ... boom operator
John Mooney ... sound recordist
Filipa Principe ... dialogue editor
Nigel Squibbs ... re-recording mixer
Lilly Blazewicz ... foley editor (uncredited)
Craig Burns ... first assistant sound (uncredited)
Louisa Kearns ... dialogue editor (uncredited)
Joe Malone ... 2nd Assistant Sound (uncredited)
Jemma Riley-Tolch ... foley mixer (uncredited)
Robert Searl ... adr mixer (uncredited)
Jon Vogl ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Neil Jenkins ... special effects technician
Scott MacIntyre ... special effects supervisor (as Scott McIntyre)
Eddy Popplewell ... special effects technician

Visual Effects by 

Gergana Alexandrova ... digital compositor
Rashmita Basnet ... visual effects artist
Prabin Bhandari ... visual effects artist
Subash Chaudhary ... visual effects artist
Gyanon Chitrakar ... visual effects artist
Yogesh Duwal ... visual effects artist
Aman Dyala ... visual effects artist
Aman Ghazu ... visual effects artist
Sujita Gosain ... visual effects artist
Ivan Grozev ... digital compositor
Amir Gurung ... visual effects artist
Dipkar Gurung ... visual effects artist
Michael Illingworth ... visual effects supervisor
Sanjay Jyapu ... visual effects artist
Prakash Karki ... visual effects artist
Sunita Kasula ... visual effects artist
Mohammad Amir Khan ... visual effects artist
Madan Lama ... visual effects artist
Gyanendra Maharjan ... visual effects artist
Mahendra Maharjan ... visual effects artist
Nikesh Maharjan ... visual effects artist
Prabhakar Maharjan ... visual effects artist
Rabindra Maharjan ... visual effects artist
Radip Maharjan ... visual effects artist
Rakesh Maharjan ... visual effects artist
Sabin Maharjan ... visual effects artist
Suroj Maharjan ... visual effects artist
Udaya Maharjan ... visual effects artist
Sunil Majhi ... visual effects artist
Oliver S. Milburn ... on set vfx supervisor (as Oliver Milburn)
Paul Phippen ... Digital Matte Painter
Prajwal Pradhananga ... visual effects artist
Amit Pujari ... visual effects artist
Shanti Rai ... visual effects artist
Sushil Rai ... visual effects artist
Sambu Rajbahak ... visual effects artist
Nabin Raut ... visual effects artist
Anoop Shakya ... visual effects artist
Anup Shakya ... visual effects superviser: Incessant Rain Studios
Anmol Shrestha ... visual effects artist
Krijan Shrestha ... visual effects artist
Ranzit Thapa ... visual effects artist
Laura Usaite ... visual effects coordinator

Stunts 

Alice Naigeon ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Jean-Marc Alaux ... lighting ballon technician
Daniel Bishop ... a camera operator / steadicam operator
Dan Brough ... focus puller: second unit
Matthew Budd ... grip
Laura Dinnett ... first assistant b cam
Martin Dobinson ... camera trainee
Justin Downing ... still photographer
Tom Dunne ... focus puller: "A" Camera
Matt Hains ... b camera grip
Michael Hannan ... b cam focus puller dailies: uk unit
Len Holt ... best boy
Tony Jackson ... additional camera operator
Peter Lowden ... Focus Puller: 2nd Unit / clapper loader: a camera
Alfie Oldman ... second assistant camera
Sam Rhys James ... camera trainee: a camera
Julien Rizzo ... electrician
Aaron Shiels ... grip assistant
Chris Sowden ... gaffer
Ben Tranfield ... electrician
Oliver Upton ... still photographer
Andy Waddington ... lighting console operator
Jack Wakefield ... electrician
Tom Walden ... b camera operator
Deon Williams ... grip
Milos Moore ... director of photography: second unit (uncredited)

Casting Department 

Amy McIntyre Britt ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Alex Conti-Lewis ... costume standby
Liz Fahy ... crowd costume supervisor
Charlotte Gosden ... costume trainee
Susie Lewis ... costume supervisor
Lydia Ellis Williams ... principal standby

Editorial Department 

Galina Chakarova ... assistant editor
Romana Cicova ... assistant editor
Risto Kaljuvee ... post-production coordinator
Simon Smith ... additional editing
Manuela Lupini ... additional assistant editor (uncredited)
Emilio Pittier Garcia ... additional assistant editor (uncredited)
Ella Soryl ... digital intermediate operator (uncredited)

Location Management 

Ben Ahmed ... assistant location manager
Damien Clement ... location manager: France
Dan Connolly ... locations scout
Arnaud Duterque ... locations scout
Tom Goad ... location scout (as Thomas Goad)
Ian Hutchinson ... location manager
Karl King ... unit manager
Frédéric Lebugle ... location assistant
Xavier Legris ... location manager: france
Ryan J. MacNeely ... locations (as Ryan MacNeely)
Jackie McCraith-Smith ... location assistant
Olivia J. Middleton ... location assistant (as Olivia Middleton)
Lucy Morris ... location assistant
Sebastien Ordonez ... location coordinator: South of France
Stephen Parker ... location scout (as Stephen G. Parker)
Coline Remy ... assistant location manager
Tom Timbers ... assistant location manager: dailies
Chris White ... supervising location manager

Music Department 

Simon Changer ... music editor
Liz Gallacher ... music supervisor
Moritz Kolb ... cello
Sabine Könner ... violin
Lennart Saathoff ... pro tools engineer
Arabella Winter ... assistant music editor
Kathleen Hasay ... music clearance (uncredited)
Gregor Keienburg ... composer: additional music (uncredited)
Daniel Kresco ... score mixer (uncredited) / soundtrack album mastering engineer (uncredited)
Roland Nebe ... composer: additional music (uncredited)
Julian Prießen ... composer: additional music (uncredited)
Raffael Seyfried ... composer: additional music (uncredited)

Script and Continuity Department 

Bryony Cunningham ... Script Editor
Georgina Higgins ... script supervisor: second unit
Alana Marmion-Warr ... script supervisor

Transportation Department 

Julian Chapman ... transportation coordinator
Wayne Green ... facilities account manager
Jason Stedmon ... transportation captain
Charlotte Nguyen ... transportation captain: France (uncredited)

Other crew 

Lydia Barnden ... base runner
Chelsea Bulloch ... assistant coordinator
Fabrice Caccamo ... production runner
George Cashell ... financial controller (as George Cashell Black)
Louise Dawson ... Little Island Production Secretary
Elizabeth Himelstein ... dialect coach
Rebecca Holmes ... base runner
Alfred Johnson ... little island production manager
Elfyn Wyn Jones ... Post Production Accountant
Georgina Kelly ... production accountant
Catherine Kinson ... floor runner
Chantelle Manners ... assistant to Mr. Cumberbatch
Toby Millward ... Little Island Production Coordinator
Nicolas Andrew Motte ... production runner
James Newman ... post-production runner
Conchita Pang ... assistant accountant
Davina Pem ... assistant accountant
Benjamin Perkins ... child acting coach (as Ben Perkins)
Kirsty Renton ... production coordinator
Sara Rogovin ... script executive for RH Prods.
Amy Schewel ... archivist
Claudia Selby ... asst. to director and executive producers
Luke Sullivan ... unit medic
Simone Tomasi ... production secretary
Ashley Turner ... floor runner
Janet Tyler ... script executive for Two Cities TV
Rebecca Holmes ... assistant to mr cumberbatch (uncredited)
Richard Morrison ... main and end titles designer (uncredited)
Dean Wares ... main and end titles designer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed