Edit
"Game of Thrones" A Knight of the Seven Kingdoms (TV Episode 2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Nutter

Writing Credits  

George R.R. Martin ... (based on "A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
Bryan Cogman ... (written for television by)
 
Ethan J. Antonucci ... (staff writer) &
Gursimran Sandhu ... (staff writer)

Cast (in credits order)  

Peter Dinklage ... Tyrion Lannister
Nikolaj Coster-Waldau ... Jaime Lannister
Emilia Clarke ... Daenerys Targaryen
Kit Harington ... Jon Snow
Sophie Turner ... Sansa Stark
Maisie Williams ... Arya Stark
Liam Cunningham ... Davos Seaworth
Nathalie Emmanuel ... Missandei
Alfie Allen ... Theon Greyjoy
Joe Dempsie ... Gendry
Isaac Hempstead Wright ... Bran Stark
John Bradley ... Samwell Tarly
Hannah Murray ... Gilly
Gwendoline Christie ... Brienne of Tarth
Conleth Hill ... Lord Varys
Rory McCann ... Sandor 'The Hound' Clegane
Kristofer Hivju ... Tormund Giantsbane
Jacob Anderson ... Grey Worm
Iain Glen ... Jorah Mormont
Richard Dormer ... Beric Dondarrion
Ben Crompton ... Eddison Tollett
Daniel Portman ... Podrick Payne
Bella Ramsey ... Lyanna Mormont
Rupert Vansittart ... Yohn Royce
Richard Rycroft ... Maester Wolkan
Megan Parkinson ... Alys Karstark
Seamus O'Hara ... Fergus
Staz Nair ... Qhono
Bea Glancy Bea Glancy ... Teela
Lucy McConnell ... Woman with Elderly Parents
Conor Maguire Conor Maguire
Thomas Finnegan Thomas Finnegan ... Fergus' Friend
Logan Watson Logan Watson ... Baby Sam
Finn Watson Finn Watson ... Baby Sam
Fionnuala Murphy Fionnuala Murphy
Rosa Frazer Rosa Frazer
Rest of cast listed alphabetically:
Micheal Fitzgerald ... Knight of the Vale (uncredited)
Jaryd Headley Jaryd Headley ... Unsullied Soldier (uncredited)
Patrick Kelly Patrick Kelly ... Stark Archer (uncredited)
Andrew McClay ... Stark Soldier (uncredited)
Jesse Morris ... Stark Guard (uncredited)
Stephen Presley ... Unsullied (uncredited)
Mark Quigley Mark Quigley ... Bannerman (uncredited)
Andrew Watson Andrew Watson ... Unsullied (uncredited)

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Oliver Butler ... co-producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... executive producer
Bryan Cogman ... co-executive producer
Frank Doelger ... executive producer
Alan Freir ... co-producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
Dave Hill ... co-producer
Spike Allison Hooper ... associate producer (as Allison Hooper)
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... producer
Duncan Muggoch ... producer
Christopher Newman ... producer (as Chris Newman)
David Nutter ... executive producer
Íde O'Rourke ... associate producer
Alanna Riddell ... associate producer (as Alanna Riddell Bond)
Linda Rogers-Ambury ... producer: Alberta (as Linda Ambury)
Miguel Sapochnik ... executive producer
Greg Spence ... producer
Carolyn Strauss ... executive producer
D.B. Weiss ... executive producer
Annick Wolkan ... co-producer

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

David Franco ... director of photography

Film Editing by 

Crispin Green

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Deborah Riley

Art Direction by 

Philip Elton
Paul Ghirardani ... supervising art director
Hauke Richter
Nick Wilkinson

Set Decoration by 

Rob Cameron

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Candice Banks ... hair supervisor
Barry Best ... prosthetics
Elaine Best ... prosthetics
Kay Bilk ... makeup artist
Michael Byrne ... prosthetics
Rosalia Culora ... hair stylist
Paula Eden ... prosthetics
John Eldred-Tooby ... prosthetics
Emma Faulkes ... art finishing supervisor
Kamen Glover ... hair stylist
Barrie Gower ... prosthetics designer
Sarah Gower ... prosthetics co-department head
Bethan Hollington ... prosthetics
Stacey Louise Holman ... hair stylist (as Stacey Holman)
Marianna Kelleher ... makeup artist (as Marianna Kyriacou)
Lily Knott ... prosthetics workshop supervisor (as Soraya Lily Knott)
Ailsa Lawson ... prosthetics
Nicola Matthews ... makeup artist
Nicola Mount ... crowd hair supervisor
Chloe Muton-Phillips ... prosthetics
Laura Pollock ... hair stylist
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor (as Pam Smyth)
Paul Spateri ... prosthetics workshop supervisor
Kate Thompson ... makeup artist
Jane Walker ... makeup designer
Kerstin Weller ... hair stylist
Kelly Campbell ... crowd hair trainee (uncredited)
Caroline Daye ... dailies hair stylist (uncredited)
Rachel Gordon ... crowd makeup trainee: crowd makeup junior (uncredited)
Laura Hartney ... crowd hair stylist (uncredited)
Cecilia Herlin ... crowd makeup artist (uncredited)
Lucy McLaughlin ... makeup artist (uncredited)
Aisling Megahey ... junior make up artist (uncredited)
Jessie Triphook ... hair stylist (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Gavin Biedler ... unit production manager: Calgary
Lisa Byrne ... unit production manager
David McKee ... unit manager
Christopher Zampas ... post-production supervisor
Tom Greene ... production manager: Weta Digital (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ciaran Colton ... second second assistant director: Dragon
Enda Doherty ... second assistant director: MOCO and Elements
Chloe Finlay ... trainee assistant director: Wolf
Therese Friel ... second assistant director: MOCO and Elements
Theo Herron ... key trainee assistant director: Dragon
Nicola Jackson ... third assistant director: Wolf
Stephen Kievit ... third assistant director: Calgary
Chris McCormick ... third assistant director: MOCO and Elements
Edel McCormick ... trainee assistant director: Dragon
Breandan Mckeever ... trainee assistant director: Wolf (as Breandán McKeever)
Jack McMorran ... second second assistant director: Wolf
Markham Pickering ... trainee assistant director: Dragon
Jonathan Quinlan ... third assistant director: Dragon
Tanya Rosen ... crowd second assistant director
Lee Tailor ... second assistant director
Nick Thomas ... first assistant director: MOCO
Danny Triphook ... trainee assistant director: Wolf
Charlie Watson ... first assistant director
Garry Watson-Boyd ... trainee assistant director: Dragon
Michele Williams ... first assistant director: Calgary
Becky Wilson ... second second assistant director: MOCO and Elements
Richard Wilson ... first assistant director: Elements
Scott Cormack ... key crowd assistant director (uncredited)
Conor Doherty ... key crowd assistant director (uncredited)
Ger Duffy ... crowd third assistant director (uncredited)
Conor Fleming ... trainee assistant director (uncredited)
Afric Gray ... key crowd assistant director (uncredited)
J.J. McCullough ... key crowd assistant director (uncredited)
Paul Moran ... trainee assistant director (uncredited)
Sunniva Sollied Møller ... crowd assistant director (uncredited)
Chris Rahill ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... head of department carpenter
Emma Andrews ... drapes assistant
Stephen Armstrong ... carpenter / standby carpenter: Wolf (as Stevie Armstrong)
Rachel Aulton ... standby art director: Wolf
Philip Babbage ... plasterer (as Phil Babbage)
Lynne Baird ... painter (as Lynn Baird)
Jim Barr ... standby prop hand: Dragon (as James Barr)
Kieran Belshaw ... concept artist
Paul Birt ... carpenter
Owen Black ... draughtsperson
Peter Black ... supervising plasterer
Tye Blackie ... greensman: Calgary (as Ty Blackie)
Daniel Blackmore ... concept artist
Conor Boyce ... store prop hand
Kathryn Boyle ... trainee sculptor
Rik Brady ... prop hand: Dragon
Paul Brennan ... construction rigger
Sophie Bridgman ... draughtsperson
Kevin Brown ... carpenter
Sean Browne ... carpenter
Mark Buck ... plasterer
Gerard Burns ... carpenter
Chris Burrell ... prop model maker
Jamie Burrows ... draughtsperson
Barry Caddell ... chargehand props: Dragon
Vincent Caddell ... prop store assistant
George Campbell ... stagehand
Matthew Campbell ... prop making trainee: Northern Ireland Screen
Michael Canning ... construction rigger
Stephen Clements ... prop model maker
Terry Convery ... carpenter
James Conway ... plasterer
Michael Corcoran ... greensman
Steve Court ... plasterer
Marcus Creighton ... painter
Finn Cullen ... prop hand: Dragon
Michael Cullen ... supervising prop hand
Tom Dalzell ... carpenter (as Tommy Dalzell)
Kirsty Davis ... art department runner
Mo Dembele ... construction rigger
Niall Devlin ... supervising carpenter
Emmett Dillon ... carpenter
Adrian Doherty ... stagehand (as Aidy Doherty)
Cole Doherty ... carpenter
Liam Doherty ... carpenter
Mark Doherty ... stagehand
Shea Doherty ... carpenter
Stephen Dolan ... carpenter
Brian Donnell ... carpenter
Damien Doyle ... plasterer
Joe Duffy ... carpenter
Jessica Dunleavy ... set decoration petty cash buyer
David Ewing ... plasterer
Brendan Fee ... plasterer
Justin Feenan ... plasterer
Matthew Fegan ... plasterer
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick Jr. ... carpenter
Peter Fitzpatrick ... carpenter
Ryan Fitzpatrick ... stagehand
Darren Fitzsimons ... head of department sculptor
Scott Forsythe ... props trainee: Northern Ireland Screen
Jonathan Francis ... prop hand: Dragon
Kevin Fraser ... supervising props painter
Rhiannon Fraser ... graphic designer
Joseph Gallagher ... carpenter
Francis Gault ... carpenter
Roy Geddis ... stagehand
Niall George ... prop modeler
Eamon Gervin ... carpenter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
John Glenholmes ... carpenter
Eugene Gogowich ... greensman: Calgary
David Green ... carpenter
Francis Green ... construction rigger
Richard Green ... carpenter
Ronan Green ... painter
Chris Greenwood ... plasterer
Colm Grego ... prop store assistant
Stephen Gribbin ... junior prop model maker
Sean Hamill ... carpenter
George Hamilton ... stagehand
Elijah Shaw Hammill ... painter
Grace-Anna Hay ... junior draughtsperson
Paul Heatley ... painter
Paul Herbison ... carpenter
Emmet Hickey ... construction rigger
Garth Hill ... greensman
Donal Hughes ... plasterer
Katie Hunter ... assistant props buyer
Kevin Hunter ... concept artist
Kieran Hunter ... painter
Mark Hunter ... painter
Daniel Johnston ... plasterer
Gavin Jones ... supervising prop model maker
Nicky Kaill ... supervising painter
Thomas Kaill ... painter
Aaron Kearney ... carpenter
Cáitlín Keenan ... assistant construction coordinator
Brendan Kelly ... carpenter
Junior Kelly ... carpenter
Maurice Kelly ... carpenter
Deane Kenny ... props store person
Adam Kiriloff ... art department virtual reality
Anthony Lagan ... visual effects green screen assistant
Harry Latham ... art department virtual reality
Aidan Leneghan ... plasterer (as Aidan Lenaghan)
Chris Lewry ... drapes master
Emmett Loughran ... plasterer
Niall Loughrey ... props painter
David Lowery ... supervising carpenter
Mark Lowry ... assistant art director: Dragon / standby art director: Dragon
Benny Lynch ... carpenter
Liam Lynch ... carpenter
Mick Lynch ... standby rigger: Wolf (as Michael Lynch)
Emmanuel Lyttle ... painter
Rab Macken ... visual effects green screen rigger
Paul Magill ... plasterer
Michael Maguire ... carpenter
Peter Marley ... standby prop hand: Wolf
Brian Martin ... construction coordinator
Tom Martin ... construction manager
Gus Mawhinney ... carpenter (as Angus Mawhinney)
Kieran Maybin ... carpenter
Desmond McCann ... plasterer
Martin McCann ... construction rigger
Shaun McCann ... painter
Damien McCartan ... construction rigger
John McCartney ... standby greens
Eamon McCorry ... carpenter
Dessie McCoy ... carpenter
James McFadden ... painter
Brendan McGivern ... construction rigger
Michael McGivern ... carpenter
Niall McGivern ... plasterer
Chris McGlinchey ... carpenter
Brian McGraw ... standby chargehand prop
JP McHugh ... standby carpenter: Dragon
Andrew McIntyre ... props store person (as Andrew MacIntyre)
Gareth McKeever ... plasterer
David McKenna ... carpenter
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon
Eamonn McKinney ... visual effects green screen rigger
Michael McKinney ... visual effects green screen rigger
Leslie McKinstry ... stagehand
Sean McLaughlin ... painter
Gary McManus ... painter
Mark McManus ... plasterer
Kevin McMenimen ... painter
Fintan McNally ... stagehand
Gavin McNamara ... painter
Martin McShane ... plasterer
Ray McSherry ... carpenter
Martin McStravick ... carpenter
Dilara Medin ... model maker
Christopher Moore ... assistant property master: Northern Ireland (as Christopher B. Moore)
Jamie Morgan ... visual effects green screen assistant
Tony Mullan ... plasterer
Sean Mulligan ... plasterer
Jason Mundy ... supervising plasterer
Paul Murphy ... carpenter
Michael Murray ... standby painter: Dragon
Graham Nelson ... stagehand
Kevin Nolan ... painter
Morris Nwoke ... construction rigger
Patrick O'Connor ... stagehand
Vanessa O'Connor ... assistant art director
Dessie O'Neill ... plasterer
Dominic O'Neill ... plasterer
Gerard O'Neill ... carpenter
Martin O'Neill ... plasterer
Paul O'Neill ... carpenter
Ryan O'Neill ... plasterer
Danny O'Regan Jr. ... assistant construction manager (as Danny O'Regan)
Tom O'Toole ... carpenter
Bob Orr ... assistant property master
Geraldine Owens ... sculptor
Harry Pain ... set decoration art director
Stephen Peters ... carpenter
Sam Petticrew ... construction rigger
Aaron Quinn ... plasterer
Brendan Rankin ... senior draughtperson
Stephanie Rea ... props buyer: Northern Ireland
Jamie Rencen ... prop model maker
Lisa Royle ... model maker
Martin Saunders ... visual effects green screen rigger
Eamon Scapticci ... carpenter
Philipp Scherer ... concept artist
Jamie Shakespeare ... draughtsperson
Ivan Shannon ... prop model maker
Seamus Sharkey ... construction rigger
Alan Shaw ... painter
Mark Shiels ... greensman
Ben Simpson ... prop hand: Dragon
John Simpson ... chargehand props: Dragon
William Simpson ... storyboard artist
Jessica Sinclair ... set decoration concept artist
Paddy Skelton ... carpenter
Patrick Skelton ... carpenter
Aine Smith ... assistant set decorator (as Áine Smith)
Catherine Smith ... art department coordinator
Christopher Smith ... standby prop hand: Dragon (as Chris Smith)
Steven Smith ... plasterer
Anthony Speers ... painter
Tommy Spence ... stagehand
Jim Stanes ... graphic designer
Adrian Start ... head of department painter
Charlie Start ... painter
Glenn Start ... painter
Matthew Start ... supervising painter
David Stopps ... plasterer
Curtis Sturgeon ... props petty cash buyer
Don Sturgeon ... prop model maker
Darren Sutton ... sculptor
Paul Tappin ... head of department plasterer
Ryan Tohill ... standby prop: Wolf
Raymond Trimble ... painter
Seamus Walsh ... standby stagehand: Dragon
Tim Weir ... props painter
David Weller ... head of department rigger (as Dave Weller)
John Wilkinson ... construction rigger
James Wilson ... plasterer
Kenny Wilson ... plasterer
Martin Wilson ... standby painter: Wolf
Paul Wilson ... plasterer
Stuart Woods ... plasterer
Tom Yaremko ... greensman: Calgary
Ulrich Zeidler ... concept artist
Emma Denby ... construction modeller (uncredited)
Nabil Ghouat ... painter (uncredited)
Phelan Hardy ... greensman (uncredited)
Jenna Mealiff ... art deparment runner (uncredited)
Miguel Quina ... prop modeller (uncredited)
Sean Schofield ... prop modeller (uncredited)
Alexandra Vlcek ... props (uncredited)

Sound Department 

George Atkins ... adr mixer
Guillaume Beauron ... sound maintenance: Dragon
Paul Bercovitch ... supervising dialogue editor
Onnalee Blank ... re-recording mixer
Daniel Crowley ... production sound mixer: Wolf (as Danny Crowley)
Paula Fairfield ... sound designer
Gibran Farrah ... adr mixer
Tim Hands ... adr supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon
Caleb Hollenback ... sound recordist
Tim Hoogenakker ... re-recording mixer: Dolby Atmos
Bradley C. Katona ... sound effects editor
Tim Kimmel ... supervising sound editor
John Matter ... dialogue editor
Andrew McArthur ... sound assistant: Wolf
Andrew McNeill ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Ryan Meadows ... assistant sound editor
Sean O'Toole ... boom operator: Wolf
Jonathan Riddell ... sound assistant: Dragon
Pernell L. Salinas ... assistant sound editor
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist (as Dylan T. Wilhoit)
Brett Voss ... foley mixer
Mathew Waters ... re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Stefan Meutstege ... adr recordist (uncredited)
Tom Rowbotham ... adr assistant (uncredited)

Special Effects by 

Dylan Beverland ... special effects trainee
David Boden ... special effects assistant coordinator
Warwick Boole ... special effects senior workshop technician
Ben Broadbridge ... special effects floor supervisor
Sam Conway ... special effects supervisor
Brian Crozier ... special effects trainee
Neil Davies ... special effects senior technician
Michael Gibney ... special effects supervisor: Calgary
Christopher Green ... special effects trainee
Jennifer Groves ... special effects technician
Martin Hall ... special effects snow crew senior
George Hardy ... special effects snow trainee
Keith Harle ... special effects senior workshop technician
Laurence Harvey ... special effects workshop supervisor
Anthony Healy ... special effects snow assistant technician (as Anthony Healey)
Colin Holmes ... special effects buyer
John Hughes ... special effects snow trainee
Glyn Jones ... special effects snow crew senior
Damian Kivlehan ... special effects assistant prep technician (as Damien Kivlehan)
Vincent Kivlehan ... special effects prep supervisor
Jack Longmate ... special effects technician
Rick Marr ... special effects senior technician
Wade Maurer ... special effects assistant: Calgary
Sean McCartan ... special effects snow assistant technician
Mark McGuinness ... special effects assistant technician
Mark McKendry ... special effects lead senior technician
Anna McKillop ... special effects technician (as Ana McKillop)
Fergus McNulty ... special effects assistant technician
Chris Mervyn ... special effects snow trainee
Sam Murdock ... special effects snow trainee
Niall O'Doherty ... special effects snow assistant technician
Wojciech Omozik ... special effects assistant technician
Tez Palmer ... special effects coordinator (as Terry Palmer)
Delroy Reid ... special effects snow crew supervisor
Mark Roberts ... prep floor supervisor: Wolf / special effects floor supervisor: Wolf
Stephen Shelley ... special effects snow crew senior (as Steve Shelley)
Tony Smart ... special effects senior technician
David Stewart ... special effects senior technician (as Dave Stewart)
Tom Stroud ... special effects snow crew senior
Sebastian Sue ... special effects breakaway supervisor
Brandon Van Der Merwe ... special effects senior technician
Alastair Vardy ... special effects lead senior technician
Simon Walker ... special effects snow assistant technician
Donavin Waters ... special effects senior technician
Mark White ... special effects senior technician
Victoria Williams ... special effects senior technician
James Willis ... special effects technician
Conor Coughlan ... special effects technician (uncredited)
Leon Harris ... special effects technician (uncredited)
Dave Kneath ... special effects technician (uncredited)
Alex Landrum Jr. ... special effects (uncredited)
Matthew Lemaitre ... special effects assistant (uncredited)
Danny Martin ... special effects trainee (uncredited)
Harley Martin ... special effects trainee (uncredited)
Jonathan Martin ... special effects floor supervisor: MOCO (uncredited)
Adrian Nica ... special effects technician (uncredited)
Kristan Paul ... special effects technician (uncredited)
Eden Ralph ... special effects assistant technician (uncredited)
Neil Reynolds ... special effects technician (uncredited)
Dave Seaborn ... senior special effects technician (uncredited)
Nick Smith ... special effects technician (uncredited)
Mark Weatherbe ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Nathan Abbot ... visual effects: Weta Digital
Niamh Adams ... visual effects production assistant
James Albiez ... visual effects: Soho VFX
Daniel Anderson ... visual effects: SSVFX
Laurent Ayoubi ... rotoscope supervisor: SSVFX
Christopher S. Baird ... visual effects editor (as Chris Baird)
Berj Bannayan ... visual effects: Soho VFX
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor inc
Morten Vilfred Berg ... motion control
Allan Bernardo ... previsualization artist: the third floor inc
Youcef Bessaa ... visual effects: Soho VFX
Michelle Blok ... previs supervisor: The Third Floor
Nick Booth ... Digital Imaging Supervisor: Weta Digital
Rene Borst ... visual effects: Weta Digital
Christopher Bozzetto ... visual effects: Soho VFX
Pankaj Brijlani ... visual effects: Soho VFX
Ed Bruce ... visual effects supervisor: SSVFX
Justin Bunt ... visual effects: Soho VFX
Duncan Burbidge ... vp global operations: the third floor inc
Odemaris Burgos ... Roto Paint Artist
Michael Buxton ... motion control
Ye Rin Byun ... visual effects: Soho VFX (as Ye-Rin Byun)
Miguel Diaz Cachero ... visual effects: Weta Digital
Eric Carney ... additional vfx supervisor / previsualization supervisor: the third floor inc
Vikram Chandran ... visual effects: Soho VFX
Adam Chazen ... visual effects associate producer
Jaeho Choi ... visual effects: Soho VFX
Darren Christie ... visual effects: Weta Digital
Jasper Chung ... visual effects: Weta Digital
Danny Clark ... previsualization artist: the third floor inc (as Daniel Clark)
Daniel Clarke ... previsualization: The Third Floor
David Clayton ... visual effects: Weta Digital
Matt Codd ... concept art: Karakter
Luke Colson ... title sequence
Ryan Cronin ... visual effects: Weta Digital
Stephen Dagenais ... visual effects: Soho VFX
Vivian David ... visual effects: Weta Digital
Jason Desjarlais ... visual effects: Weta Digital
Siddhant Dhanda ... visual effects: Soho VFX
Floris Didden ... visual effects concept art: Karakter
Frantisek Dlask ... visual effects: Soho VFX
Matthew Dorazio ... visual effects: Soho VFX (as Matthew D'Orazio)
Colin Dorssers ... visual effects: Soho VFX
Warren Douglas ... visual effects: Soho VFX
Darragh Duffy ... pipeline technical director: SSVFX
Ioan Dumitrescu ... concept art: Karakter (as Ioan Dumitrscu)
Christopher Edwards ... visualization excecutive producer: the third floor inc
D. Edwardz ... previsualization: The Third Floor (as David Edwardz)
Nadav Ehrlich ... visual effects: Soho VFX
David Ertsinian ... visual effects: Soho VFX
Aimee Evans ... previs coordinator: the third floor inc
Kelly Louise Evans ... visual effects: Weta Digital
Lawrence Fagan ... motion control (as Larry Fagan)
Stefen Fangmeier ... visual effects supervisor
Chloe Feodoroff ... visual effects coordinator
Tara Fidler ... additional vfx editor
Maike Fiene ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Jane Fletcher ... visual effects: Weta Digital
Julien Fourvel ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Leigh Freedman ... associate production manager: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Chris Freihofer ... previsualization artist: the third floor inc
Michal Fryzlewicz ... visual effects: SSVFX
Ronan Gantly ... visual effects: SSVFX
Rafael Garrido ... Senior Production Manager: Weta Digital
Nicholas Gaul ... visual effects: Weta Digital
Pätrick Gehlen ... previsualization: The Third Floor (as Patrick Gehlen)
Chris J. Gerrard ... Paint Artist
Victor Utku Gocer ... visual effects: Soho VFX
Sam Gough ... photogrammetry 3d scan artist: Gentle Giant Studios
Jon Gower ... vfx data wrangler
Gina Guerrero ... pipeline technical director: the third floor
Evan Hage ... vfx assistant coordinator
Josh Hagley ... visual effects: Soho VFX
Maverick Han ... visual effects: Soho VFX
Ty Harmon ... previsualization artist: the third floor inc
Paul Hatchman ... vfx key grip
Martin Hill ... visual effects supervisor: Weta Digital
Amanda Hollingworth ... digital compositor / visual effects: Soho VFX (as Amanda Lynn Hollingworth)
Jeremy Hollis ... visual effects: Weta Digital
Joshua Kiyoshi Huestis ... visual effects: Soho VFX
Cajun Hylton ... visual effects: Weta Digital
Kaya Jabar ... motion control supervisor
Caleb Jackson ... previsualization artist: the third floor inc
Anthony Jacques ... motion control (as Anthony Jaques)
Federico Janni ... previsualization artist: the third floor inc
Sam Johnston ... lead digital compositor: SSVFX
Graham Kartna ... visual effects: Soho VFX
Dan Katcher ... designer: Dragon
Morgan Kelly ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Christopher Kerr ... visual effects: Soho VFX
Rashid Khallouk ... visual effects: Soho VFX
Filip Kicev ... visual effects: Soho VFX
Kelly Kilgour ... visual effects: Weta Digital
Adam Kiriloff ... virtual scout: the third floor inc
Jennifer Kitching ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor / virtual production assistant: the third floor inc
Allie Koppel ... head of finance: the third floor inc
Evan Krogh ... motion control
Steve Kullback ... visual effects producer
David Lamb ... previsualization: The Third Floor
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Youngwook Lee ... visual effects: Soho VFX
Fabio Leporelli ... visual effects: Weta Digital
Joyce Ruifen Liew ... visual effects: Weta Digital
Daniel Lu ... visual effects: Soho VFX
Trent Lundquist ... previs coordinator: the third floor
Alex Lyu ... visual effects: Soho VFX
Vamberto Maduro ... visual effects: Soho VFX
Allan Magled ... visual effects: Soho VFX
Tyler Magled ... visual effects: Soho VFX
Eoin Mahon ... digital compositor: SSVFX / visual effects: SSVFX
Jonathan D. Martin ... visual effects: Weta Digital
Julien Martins ... visual effects: SSVFX
Tara Mason ... visual effects: Soho VFX
Roger Mathews ... previsualization artist: the third floor inc
Andrew Maynard ... visual effects: Soho VFX
Stewart McAlpine ... vfx assistant editor
Kelly McCarthy ... visual effects: Soho VFX
Sinead McCormack ... visual effects production assistant
Michael McCrea ... previsualization: The Third Floor / virtual production assistant: the third floor inc
Daniel McCue ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Chris McDonald ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Robert McDougall ... models department manager
Garvin McGoldrick ... systems engineer: SSVFX
Niamh McKenna ... visual effects assistant data wrangler
Paul McVeigh ... visual effects assistant data wrangler
Gagan Mehta ... visual effects: Weta Digital
Ronnie Menahem ... visual effects: Weta Digital
Michael Mensah ... motion control
Ian Menzies ... motion control
Aron Merritt ... vfx data wrangler
Seth F. Miller ... visual effects: Weta Digital
Dhaval Mistry ... visual effects: Soho VFX
Harshal Mistry ... visual effects: Soho VFX (as Harshal M. Mistry)
Mike Mombourquette ... visual effects: Soho VFX
Blanaid Montague ... previsualization: The Third Floor
Diana Morawski ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Samuel J. Moses ... visual effects: Weta Digital
Thomas Mouraille ... visual effects: Weta Digital
Nicky Muir ... visual effects: Weta Digital
Laura Murphy ... visual effects: SSVFX
Nicholas Murphy ... visual effects: SSVFX
Kelly Kehaulani Nakasone ... previsualization: The Third Floor (as Kelly Nakasone)
Bébhinn Naughton ... visual effects production assistant: SSVFX
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor inc
Mimi Nguyen ... visual effects production assistant
Melvyn Nicholls ... vfx data wrangler
Ruthie Nielsen ... junior motion r&d technical director: Weta Digital
Richard Noun ... visual effects: Soho VFX
Jim O'Hagan ... visual effects: SSVFX
Daniel Orchard ... virtual scout: the third floor inc
Matthew Ozerski ... previs editor: the third floor inc
Francisco Pacheco ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Seong Tae Park ... visual effects: Soho VFX (as Seong-Tae Simon Park)
Christos Parliaros ... pipeline developer: Weta Digital
Jason Martorell Parsekian ... vfx coordinator
Emily Pead ... Visual Effects Production Manager
Nenad Peric ... visual effects: Soho VFX
Jeffy Mathew Philip ... visual effects: Soho VFX
Dominic Pileggi ... visual effects: Soho VFX
Daniel Pons ... visual effects: SSVFX (as Dani Pons)
Anna Posokhova ... visual effects: Soho VFX
Dan Power ... visual effects: Soho VFX
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor inc
Joseph Quinn ... vfx data wrangler
Ted Rae ... additional vfx supervisor
Vasisht Ramachandran ... visual effects: Soho VFX
Ehsan Ramezani ... visual effects: Soho VFX
Jennifer Ramos ... Production Manager: Weta Digital / visual effects: Weta Digital
Jorge Razon ... visual effects: Soho VFX
Stephan Remstedt ... visual effects: Weta Digital
Mark Richardson ... visual effects: Weta Digital
Erika E. Robbins ... vfx assistant editor (as Erika Edgerley Robbins)
Arron Roebuck ... vfx data wrangler
Manish Rohith ... visual effects: Soho VFX
Vanessa Romero ... visual effects: Soho VFX
Jason Ronzani ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Sean Rourke ... editorial: the third floor inc
Brian Runnels ... vfx coordinator / visual effects coordinator
Paul Russo ... vfx lead coordinator
Marco Röth ... visual effects: Weta Digital
Ruben Salazar ... visual effects: Soho VFX (as Ruben I. Salazar)
Jeffrey Schaper ... visual effects co-producer
Casey Schatz ... motion control supervisor
Caterina Schiffers ... visual effects: Weta Digital
Walter Schulz ... Crowd Department Supervisor
Sven Schwarz ... visual effects: Weta Digital
Tharagai Sekar ... visual effects: Soho VFX
Keith Sellers ... visual effects: Soho VFX
Todd Semmes ... motion control (as Todd 'Hammer' Semmes)
Ben Shepherd ... visual effects: SSVFX
Rafael Silva ... visual effects: Soho VFX
Robert Simon ... visual effects concept art: Karakter
Dane Allan Smith ... vice president: the third floor inc
Joanne Smithies ... previsualization artist: the third floor inc / previsualization: The Third Floor
Maciek Sokalski ... visual effects artist: opening sequence
Hwasup Song ... visual effects: Soho VFX
Minjae Ken Song ... visual effects: Soho VFX
Zhiying Song ... visual effects: Soho VFX
Eddie Soria ... visual effects: Weta Digital
Daniel St-Amant ... visual effects: Soho VFX
Denis St-Pierre ... visual effects: Soho VFX
Justin Steel ... visual effects: Weta Digital
Giulia Stermieri ... visual effects: Weta Digital
Bobby Strain ... previsualization: The Third Floor
Areeg Sweis ... visual effects: Weta Digital
Adam Tamblyn ... visual effects: Soho VFX
Kevin Tan ... previsualization: The Third Floor
Siqi Tang ... visual effects: Soho VFX
Chris Templeman ... visual effects: Weta Digital
Mike Terrigno ... visual effects: Soho VFX
Danny Testani ... visual effects: Soho VFX
Jean Teulieres ... previsualization: The Third Floor
Molly Tompkins ... visual effects: Weta Digital
Nicolas Torres Roa ... visual effects: Soho VFX
Adrien Toupet ... visual effects: Weta Digital
Greg Tully ... head of engineering: SSVFX
Emily Unruh ... previs production manager: the third floor inc
Teague Uva ... motion control
Razvan Vacar ... visual effects: Weta Digital
Paul M. Wagner ... vfx editor (as Paul Wagner)
Chris Willett ... vfx assistant coordinator
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
Paul Wojdylo ... visual effects: Soho VFX
Sunny Wong ... visual effects: Soho VFX
Ke Xu ... visual effects: Soho VFX
Alan Liwen Ying ... visual effects: Soho VFX (as Alan Liwan Ying)
George Zador ... motion control
Marzena Zareba ... visual effects: Weta Digital
Laura Zentil ... senior talent manager: the third floor inc
Lee Zhu ... visual effects: Soho VFX
Jörundur Rafn Arnarson ... visual effects supervisor: Reykjavik IO (uncredited)
Myles Asseter ... models head of department: Weta Digital (uncredited)
Robert Burden ... visual effects artist (uncredited)
Antonio Carrasco Liadskikh ... compositor: Soho VFX (uncredited)
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital (uncredited)
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)
Russell Hopwood ... compositor (uncredited)
Chrismac Hwang ... matchmove/layout artist: soho vfx (uncredited)
Eric A. Kohler ... visual effects executive producer: SSVFX (uncredited)
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital (uncredited)
Andy Mower ... digital compositor: Image Engine (uncredited)
Matt Mueller ... senior head of optical department: weta digital (uncredited)
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios (uncredited)
Josh Payne ... visual effects (uncredited)
Jamshid Sadat ... lighting artist (uncredited)
Rahul Saxena ... tracking & matchmove (uncredited)
Dane Allan Smith ... vice president: The Third Floor (uncredited)
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital (uncredited)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)

Stunts 

Kristina Baskett ... stunt performer
Richard Bradshaw ... assistant stunt coordinator
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Nick Chopping ... assistant stunt coordinator
Christopher Cox ... stunt performer (as Chris Cox)
Jake Cox ... stunt performer
Dom Dumaresq ... stunt performer
Lawrence Hansen ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Erol Ismail ... stunt performer
Leigh Maddern ... stunt performer
Leona McCarron ... stunt department coordinator
Camilla Naprous ... horse master
David Newton ... stunt performer
Joshua Ravenscroft ... stunt performer (as Josh Ravenscroft)
Andrej Riabokon ... stunt performer
Zach Roberts ... stunt performer
Paul Shapcott ... assistant stunt coordinator
Jonny Stockwell ... stunt performer
William Willoughby ... stunt performer (as Will Willoughby)
Leo Woodruff ... stunt performer
Ben Wright ... assistant stunt coordinator
Rob Hayns ... stunt rigger (uncredited)
Jason Oettle ... utility stunts (uncredited)
Sam Stefan ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Adshead ... key grip: Calgary / rigging key: Calgary
Luke Alexander ... grip assistant: Northern Ireland Screen, Dragon
Colin Allen ... gaffer: Calgary
David Ashby ... grip: dailies
Jennifer Atcheson ... second assistant camera: MOCO
Marc Atherfold ... first assistant camera b camera: Dragon
Sean Badun ... rigger: Calgary
Anish Bahl ... lamp operator: Calgary
John Bailie ... b camera operator: Calgary
Niall Barton ... studio rigging electrician
Morten Vilfred Berg ... video playback: MOCO (as Morten Berg)
Chad Biesenthal ... best boy: Calgary
Jim Boorer ... best boy grip: Dragon
Declan Brady ... electrician: MOCO and Elements
Glenn Brown ... assistant location rigging electrician
Cory Budney ... a camera focus puller: Calgary
Stuart Bunting ... grip: Wolf
Cathal Campbell ... assistant location rigging electrician
Chelsea Carrick ... a camera second assist: Calgary
Conor Carson ... electrician: MOCO and Elements
Steve Casey ... electrician
Paddy Cassidy ... camera trainee: Dragon
Martin Cattigan ... location rigging electrician
Chris Chow ... b camera focus puller: Calgary
Bennett Clarke ... camera trainee: Dragon
Matthew Clyne ... grip: Wolf (as Matt Clyne)
Tommy Colkett ... electrician
Paul Connolly ... rigging gaffer: Calgary
Kalyna Conrad ... dimmer board operator: Calgary
Meghan Cosenzo ... b camera second assist: Calgary
Louisa Court ... grip: Elements
Jarrett Craig ... a camera operator: Calgary
Niall Crawford ... electrician
Kim Creller ... dimmer board operator: Calgary
Kyle Curran ... grip: Calgary
Noah Davis ... first assistant camera: MOCO
Joshua Deruigh ... grip: Calgary (as Josh DeRuigh)
Russell Diamond ... key grip: Wolf
Chris Dickinson ... electrician
Sam Donaghy-Bell ... first assistant camera c camera: Dragon
Damien Donnelly ... electrical rigger
Gerard Donnelly ... camera trainee: MOCO and Elements
Richie Donnelly ... camera operator: MOCO and Elements (as Richard Donnelly)
Ryan Douglas ... first assistant camera: Elements
Glenn Dunning ... best boy grip: Elements (as Glen Dunning)
Damien Elliott ... camera operator: MoCo Unit
Harry Elvin ... crane technician: Dragon
Peter D.J. Farrell ... electrician: MOCO and Elements (as Peter Farrell)
John Ferguson ... c camera operator: Dragon
Stuart Flynn ... electrician
Adam Forrest ... digital imaging technician assistant: Wolf
Donavan Gallagher ... b camera grip: Dragon (as Donovan Gallagher)
Pat Garrett ... key grip: Dragon
Tom Gates ... gaffer: Dragon
Sarah Gordon ... additional dimmer board operator
Alan Graham ... assistant location rigging electrician
Hans Grossmann ... best boy: Calgary (as Hans Grossman)
Robert Hamilton ... video assist operator: Wolf
Jamie Harcourt ... camera operator: MOCO and Elements (as James Harcourt)
Gareth Heatherington ... location rigging gaffer (as Gareth Hetherington)
Kevin Heatherington ... best boy: MOCO
Nigel Holland ... best boy: Dragon
James Holloway ... grip: Elements
Jonathan Humphries ... rigger: Calgary
Jamie Jackson ... first assistant camera: Elements
Richard Jakes ... first assistant camera b camera: Wolf
Scott Jamison ... second assistant camera a camera: Dragon
Dwayne Jenkins ... studio rigging electrician
Jamie Knight ... gaffer: Wolf
Stavros Kyriacou ... electrician
Anne Marie Langan ... dimmer board operator: Wolf (as Annemarie Langan)
Sean Leonard ... digital imaging technician: MOCO and Elements
Andy Levett ... grip: Wolf
Lee Lovett ... generator operator
Lyell Scott Lutley ... lamp operator: Calgary
Marc-Jason Maier ... digital video technician: Wolf (as Marc Jason Maier)
Ian Marrs ... digital video technician: Dragon
Chad Martin ... genny operator: Calgary / rigging best boy: Calgary
Stephen Mathie ... dimmer board operator: MOCO and Elements
Ross Mayberry ... electrician
Aaron McAuley ... video assist operator assistant: Wolf
Neil McConville ... central loader: Dragon
Graeme McCormick ... digital imaging technician assistant: Dragon
Brett McCrum ... studio rigging gaffer
Glen McCrum ... assistant studio rigging electrician
Barry McCullagh ... electrician
Connor McCullagh ... electrician
Gerard McKee ... camera trainee: Dragon
Christine McKillion ... lighting department coordinator
Gareth McKinney ... studio rigging electrician
Declan McVey ... digital imaging technician trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Scott James Mitchell ... second assistant camera c camera: Dragon (as Scott Mitchell)
Tyler Jinx Moore ... dolly grip: Calgary (as Tyler Moore)
David Morgan ... b camera operator: Dragon
Dennis Mulholland ... location rigging electrician
Steve Murray ... b camera operator: Wolf
Alexandra Médeville ... second assistant camera b camera: Dragon
John Noble ... studio rigging electrician
Ger O'Hagan ... gaffer: MOCO
Darren O'Leary ... electrician
Joe O'Neill ... location rigging electrician
Ryan O'Neill ... video operator assistant: Dragon
Thomas O'Neill ... electrical rigger
Ian Ogden ... c camera grip: Dragon
Adam Ozmin ... second assistant camera b camera: Wolf
Angelika Padberg ... electrician: MOCO and Elements
Andrew Penney ... camera trainee: Wolf
Jamie Phillips ... first assistant camera a camera: Dragon
Chris Proctor ... assistant studio rigging electrician
Steve Pugh ... key grip: MOCO and Elements
Anthony Rafferty ... location rigging electrician
Jeremy Richmond ... lamp operator: Calgary
Emma Roberts ... camera trainee: Wolf
Darren Robertson ... playback operator: Calgary
Conor Rotherham ... first assistant camera: MOCO
Roy Rowland ... best boy: Wolf
Sean Savage ... a camera operator: Dragon
Keith Shanks ... dimmer board operator: Dragon
Adam Slater ... electrician: MOCO and Elements
Helen Sloan ... unit stills photographer: Dragon
Adrian Stephens ... second assistant camera a camera: Wolf
James Stewart ... video operator trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Michael Stewart ... electrical rigger
Malachy Sturgeon ... second assistant camera: Elements
Mark Thomas ... electrician
Paul Toman ... electrical rigger (as Paul Tomen)
Lisa Trinder ... video operator: Dragon
Anthony Turley ... electrical rigger
Jody White ... head technician: Dragon
Hugo Wilkinson ... head of department electrical rigger
John Wilkinson ... electrical rigger (as John Wilkinson Jnr)
Ben Wilson ... a camera operator: Wolf / steadicam operator: Wolf
Gary Winter ... rigging grip: Calgary
Andy Woodcock ... a camera grip: Dragon
Jonathan Wright ... first assistant camera a camera: Wolf (as Jonny Wright)
Rick Youck ... digital imaging technician: Calgary
George Zador ... video assist operator: motion control
Nick Chester ... grip: dailies (uncredited)
Attila Kárpáti ... assistant camera (uncredited)
Bernard Lipscomb ... vtr operator (uncredited)
Michael Lockheart ... camera trainee: dailies (uncredited)
Tim Milligan ... a cam operator: visual effects unit (uncredited)
Duncan Steven ... grip dailies (uncredited)

Casting Department 

Charlotte Chapman ... casting assistant
Michael Hooley ... casting assistant: Northern Ireland
Carla Stronge ... casting: Northern Ireland
Kate Bone ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Francesca Ackerson ... senior costume effects technician
Carl Ambler ... junior crowd assistant
Rachael Annett ... costume assistant
Chloe Aubry ... buyer
Lily Bailie ... crowd trainee
Rachael Blair ... crowd costume assistant
Branwell Boyd ... crowd trainee
Marie-Therese Breen ... principal costume standby (as Marie Breen)
Raffaella Buck ... senior costume effects technician
Philippe Cabrie ... metal maker (as Philippe Cabrié)
Katherine Cahill ... chief costume effects technician
Chris Cairns ... crowd trainee
Nicole Campbell ... costume assistant
Michele Carragher ... embroiderer
Peggy Chambers ... workroom maker
Amy Clark ... senior costume effects technician
Katrina Clarke ... crowd costume assistant
Niamh Cunningham ... junior costume effects technician
Ciaran Curry ... principal costume standby
Oliver Doherty ... couture effects artist
Kathryn Donaldson ... wardrobe mistress: Dragon
Shannon Dooner ... crowd costume assistant
Pat Doyle ... crowd costume assistant
Breege Fahy ... senior maker
Lydia Farley ... crowd costume assistant
Verity Finney-Green ... junior crowd assistant
Rachael Forde ... principal costume standby
Alex Fordham ... associate costume designer (as Alexander Fordham)
Eimear Fox ... trainee costume effects technician
Leanne Geddes ... senior costume effects technician
Izzy Gibbs ... junior costume effects technician
Iu Gironès ... crowd costume assistant (as Iu Girones)
Fiona Goggin ... key crowd standby
Giampaolo Grassi ... costume armour master head of department
Lauren Hanna ... principal costume standby
Jamie Hawthorne ... trainee crowd assistant
Carla Jean Heron ... trainee crowd assistant (as Carla Heron)
Caroline Hill ... assistant costume supervisor (as Caroline Kiera Hall)
Donna Hughes ... wardrobe mistress: Wolf
Kirsty Hunt ... workroom maker
Natalie Hunt ... crowd costume assistant
Miriam Jackson ... trainee crowd assistant
Lottie Jepson ... crowd costume assistant
Jennifer Johnson ... crowd costume assistant
Samantha Kent ... principal costume standby (as Sam Kent)
Jamie Kerr ... workroom trainee maker
Katrina Kirk ... trainee crowd assistant
Jordan Lamb ... trainee crowd assistant
Ashleigh Lennox ... crowd supervisor
Jude Leonard ... workroom trainee maker
Margaret Lynagh ... workroom maker
Carlos Maciá ... junior crowd assistant (as Carlos Macia)
Oisin Magee ... trainee crowd assistant
Maria Serena Manfredi ... trainee costume armoury
Natalie Mason ... junior crowd assistant
Shauna McAtteer ... junior effects technician (as Shauna McAteer)
Edel McCarron ... principal costume standby
Matthew McColgan ... crowd costume assistant
Joanne McFeely ... junior crowd assistant (as Jo McFeely)
Roxana McIntyre ... costume dyer
Grainne McKee ... workroom maker
Nancy McKenna ... principal assistant wardrobe mistress
Crawford McKenzie ... principal cutter (as Crawford MacKenzie)
Roisin McNamee ... crowd trainee
Jade McNaughton ... junior principal standby
Teresa Mulligan ... costume runner
Antonio Murer ... key metal maker
Michael Murray ... senior costume effects technician (as Micky Murray)
Holly Nedeljkovic ... costume effects technician
Elena Núñez ... trainee costume effects technician (as Elena Nunez Martin)
Kate O'Farrell ... costume supervisor
Ciana O'Kane ... crowd wardrobe mistress
Emma O'Loughlin ... assistant costume designer
Carole O'Neal ... workroom supervisor
Michele Panattoni ... armour coordinator
Nadine Panattoni ... workroom maker
Consalvo Pellecchia ... crowd cutter
Margaret Pescott ... principal cutter
Charlie Poole ... costume assistant
Catherine Ramsey ... trainee crowd assistant
Zipporah Reynolds ... junior costume effects technician
Stacey Clare Richards ... crowd costume assistant (as Stacey Richards)
Lucia Riley ... junior crowd assistant
Clara Ros ... crowd costume assistant
Linea Stenfors ... key couture effects artist
Lizzie Tait ... junior crowd assistant (as Elizabeth Tait)
Katy Taylor ... principal costume standby
Rebecca Tredget ... costume coordinator
Tess Verran ... costume assistant
Charlotte Louise Ward ... senior crowd assistant (as Charlotte Ward)
Susannah Wilson ... trainee costume effects technician
Ciara Winnington ... principal costume standby
Zachary Winnington ... assistant costume coordinator (as Zach Winnington)
Amy Wright ... key leather art finisher
Aleanza Zanon ... key leather maker
Moya Doogan ... costume trainee (uncredited)
Julie McCausland ... costumer (uncredited)
Cora Prazeres ... junior costume prop maker (uncredited)
Alice Spigno ... shopper: prep time (uncredited)

Editorial Department 

Ian Brankin ... digital intermediate assistant
Rory Caldwell ... dailies coordinator
Mark Candejas ... lead on-line assistant editor (as Mark Cendejas)
Jake Chusid ... post-production coordinator: US
Holly Conlon ... post-production coordinator: Northern Ireland
Richard Denbigh ... assistant editor
Tim Drewett ... colorist: dailies
James Earing ... assistant editor
Joe Finley ... final colorist
Ben Folts ... on-line editor
Benjamin King ... post-production assistant
Lee Kinnier ... post-production assistant
Feargus Magill ... dailies assistant
Kate McAuley ... second assistant editor
Stephanie McCutcheon ... assistant editor
Byron Smith ... supervising finishing producer
Boyd Stepan ... flame artist
Robert Wright ... senior dailies coordinator (as Rob Wright)
Lauren Flasher ... international editor (uncredited)

Location Management 

Robert Boake ... supervising locations manager
Gareth Hogan ... locations assistant
Paul Imrie ... locations assistant
Naomi Liston ... locations manager
Paul Maxwell ... locations assistant
Damian McDonald ... assistant locations manager
Declan McMullan ... locations assistant
Catherine McNally ... locations coordinator
David Reynolds ... location production assistant: Calgary
Mike Johansen ... location manager (uncredited)

Music Department 

Austin Taylor Gerry ... performer: The Viking Song
Caleb Hollenback ... mix technician
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
William Marriott ... technical score advisor
Garret Reynolds ... technical score advisor
Davide Anselmi ... music supervisor (uncredited)
Stephen Coleman ... orchestrator (uncredited)
Lisa Lee Martin ... music performer: The Viking Song (uncredited) / music: Big Bad Wolf (uncredited) / music: The Viking Song (uncredited) / singer: Big Bad Wolf (uncredited) / singer: The Viking Song (uncredited)

Transportation Department 

Geoff Aitken ... driver
Johnny Anderson ... driver (as Jonny Anderson)
Bill Brown ... driver
Maurice Brown ... driver
John Burns ... driver
Stephen Collins ... driver
Steve Cooke ... driver (as Stephen Cooke)
Samantha Corr ... transportation coordinator
Joseph Couser ... transportation captain: Wolf (as Joe Couser)
Johnny Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation captain: Dragon
Eric Dowds ... driver
Edward Dugan ... driver
Kieran Feeney ... driver
Liam Fullerton ... driver
David Garvin ... driver
Joe Gillespie ... driver
Jody Hargraves ... driver: Calgary
Tom Heany ... driver (as Tom Heaney)
Steven Herron ... driver (as Steven Heron)
Owen Hunter ... transportation assistant
Stephen Johnston ... driver
Andy Kelly ... driver (as Andy Kell)
Jonny Lee ... driver
Tim Lee ... driver
Keith Martin ... driver
Declan Mateer ... driver
Thomas McCallister ... driver (as Tommy McAllister)
Tom McCormack ... driver
Dermott McKee ... driver
David McMaster ... driver
Willis Millar ... driver
Robbie Nelson ... driver (as Robert Jock Nelson)
Max Radford ... transport coordinator: Calgary
Niall Rooney ... driver
Thomas Sharp ... driver (as Tom Sharp)
Ken Stephens ... transport coordinator: Calgary
Sam Taggart ... driver (as Samuel Taggart)
David Vernerey ... treadmill LX/driver
Gary Waddell ... driver
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)

Other crew 

Aviline Adshead ... craft services: Calgary (as Avaline Adshead) / first aid: Calgary (as Avaline Adshead)
Caroline Alderson ... assistant: Mr. Miguel Sapochnik
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety officer
Linda Baker ... script supervisor: Wolf
David Belenky ... assistant: Ms. Carolyn Strauss
Bentley Bernd ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, LA
Maria Verdu Bertomeu ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK
John Besmehn ... conceptual consultant
Patrick Blood ... legal counsel
Gareth Brock ... production accountant: UK
Lyle F. Buck ... security guard: Calgary (as Lyle Buck)
John Burns ... storeman: Mallusk
Michelle Burns ... production coordinator
Gina Calica ... end titles
Jordan Campbell ... script supervisor: MOCO
Rebecca Carron ... lead second assistant accountant: accounts payable
Kevin Colyn ... sous chef: Calgary
Dean Crumlish ... stand-in: Wolf
Steve Cummings ... senior armourer (as Steven Cummings)
Niamh Currie ... assistant: Mr. Chris Newman
Joe D'Addetta ... production coordinator: Calgary
Kate Dempsey ... stand-in: Dragon
Neil Dervan ... armoury model maker
Rose Devenny ... studio housekeeper
Keith Donnelly ... armourer model maker
Megan Donnelly ... extras trainee
Karla Dunne ... senior armourer
Tommy Dunne ... weapons master
Anna Finnegan ... production trainee
Zoë Gevers ... assistant accountant: dailies payroll
Katie Gibson ... assistant accountant: accounts payable
Fiona Gilbert ... caterer: Red Chutney
Damien Glenholmes ... site manager
Sally Hague ... dialogue coach
Frances Halpin ... home economist (Uncredited)
Dennis Head ... security guard: Calgary
Kerry Heanue ... accounts assistant: petty cash
Jamie Hegarty ... extras trainee
Colleen Hiltz ... production coordinator: Calgary
Jack Hislop ... script supervisor assistant: Northern Ireland Screen, Dragon
Rebecca Hogg ... production trainee
Rebecca Horan ... horse wrangler
Alexandra Jacobson ... assistant: Mr. Guymon Casady
Aleksandra Kaminska ... accountant: Northern Ireland (as Ola Kaminska-Omozik)
Jennifer Kearns ... assistant accountant: post production
Aisling Kelly ... production secretary / shipping coordinator
Rebecca Kelly ... travel coordinator
Matthew Kilpatrick ... first assistant accountant
Eli Kirshner ... assistant: Mr. Vince Gerardis
Joan Lambe ... series accountant
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon (as Lynda Marshall)
John McCann ... armoury assistant
Niall McCann ... assistant accountant: accounts payable
Pam McCaughran ... assistant accountant: stunt payroll (as Pamela McCaughran)
Denese McCready ... stand-in: Wolf
Helen McCullough ... script supervisor: Elements
Lucy McCutcheon ... assistant production coordinator
Barry McGonigle ... assistant accountant: per diem payroll
Daniel McGraw ... production staff
Kate McLaughlin ... script secretary
John McNally ... studio facilities assistant
Tanya Mellotte ... payroll accountant
Caélan Mulhall ... extras trainee
James Mullan ... building manager
Lee Murphy ... marine supervisor
Steven Murphy ... armourer
Craig Newton ... health and safety coordinator
Kelvin O'Donnell ... accommodation assistant
Ally O'Leary ... financial controller
David J. Peterson ... languages creator
Anna Quinn ... accommodation coordinator
James Rice ... accounts assistant: accounts payable
Heather Roscorla ... production accountant: Calgary
Bill Rothwell ... unit medic
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach
John Schulte ... conceptual consultant
Kimberley Schweitzer ... chef: Calgary
Samantha Seivwright ... horse department
Lisa Service ... assistant: Mr. Duncan Muggoch & Ms. Lisa Byrne
Orla Sharpe ... assistant extras coordinator
Dallan Shovlin ... assistant extras coordinator
Isaac Siegemund-Broka ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, LA
Andrew Simpson ... coordinator: Wolf
Peter Sloan ... accounts trainee
Sabrina Sloan ... human resources
Sally Jo Sousa ... trainer: Wolf
Roisin Stevenson ... assistant accountant: accounts payable
Patrick Strapazon ... assistant: Mr. David Nutter
Rafferty Thwaites ... assistant: Mr. Frank Doelger
Barry Tipping ... stand-in: Dragon
Randi Uhl ... assistant accountant: Calgary
Bill Walton ... security guard: Calgary
Pat Wilson ... studio manager
Spencer Collings ... horse rider (uncredited)
Patrick Cullen ... military trainer (uncredited)
Imanol Garcia ... set location assistant (uncredited)
Martin Kemble ... production assistant (uncredited)
Mattheus Makowsky ... location assistant (uncredited)
Lydia Smith ... construction assistant sculptor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed