Edit
The Witch (2015) Poster

(2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Eggers

Writing Credits  

Robert Eggers ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Anya Taylor-Joy ... Thomasin
Ralph Ineson ... William
Kate Dickie ... Katherine
Harvey Scrimshaw ... Caleb
Ellie Grainger Ellie Grainger ... Mercy
Lucas Dawson Lucas Dawson ... Jonas
Julian Richings ... Governor
Bathsheba Garnett ... The Witch
Sarah Stephens ... The Witch, Young
Daniel Malik ... Black Phillip (voice) (as Wahab Chaudhry)
Axtun Henry Dube Axtun Henry Dube ... Samuel
Athan Conrad Dube Athan Conrad Dube ... Samuel
Viv Moore ... Lead Coven Witch (as Vivien Moore)
Karen Kaeja Karen Kaeja ... Coven Witch
Brandy Leary Brandy Leary ... Coven Witch
R. Hope Terry R. Hope Terry ... Coven Witch
Carrie Eklund Carrie Eklund ... Coven Witch
Madlen Sopadzhiyan ... Coven Witch
Paul Kenworthy Paul Kenworthy ... Militia Man 1
Mark Millman Mark Millman ... Militia Man 2 (as Mark Millmna)
Andy Volpe Andy Volpe ... Militia Man 3
Phillip Wynne Phillip Wynne ... Wampanoag Man
Annawon Weeden Annawon Weeden ... Wampanoag Man
Michael O'Hare Michael O'Hare ... Pipe Smoker
Chris Messier Chris Messier ... Shepherd
Ron G. Young Ron G. Young ... Old Slater (as Ron Young)
Norah Messier Norah Messier ... Shepherdess (as Nora Messier)
Bill Rudder Bill Rudder ... Settler
Grace Duffy Grace Duffy ... Settler
Sophie Bermudez Sophie Bermudez ... Settler
Corrine Manning Corrine Manning ... Settler
Heather Huntington Stewart Heather Huntington Stewart ... Chamber Pot Woman
Rest of cast listed alphabetically:
Brooklyn Herd Brooklyn Herd ... Noble Girl (uncredited)
Derek Herd Derek Herd ... Peasant Man 1 (uncredited)
Jeff Smith Jeff Smith ... Nobelman (uncredited)

Produced by 

Daniel Bekerman ... producer
Thomas Benski ... executive producer
Jonathan Bronfman ... executive producer
Joel Burch ... co-producer
Brian Campbell ... line producer
Rosalie Chilelli ... co-producer
Chris Columbus ... executive producer
Eleanor Columbus ... executive producer
Mark Gingras ... co-executive producer
Julia Godzinskaya ... executive producer
Lauren Haber ... co-producer
Alexandra Johnes ... executive producer
Lars Knudsen ... producer
Ethan Lazar ... co-executive producer
Sophie Mas ... executive producer
Lon Molnar ... co-executive producer
Lucas Ochoa ... executive producer
Jodi Redmond ... producer
Michael Sackler ... executive producer
Alex Sagalchik ... executive producer
Lourenço Sant' Anna ... executive producer
Rodrigo Teixeira ... producer
Jay Van Hoy ... producer

Music by 

Mark Korven

Cinematography by 

Jarin Blaschke

Film Editing by 

Louise Ford

Casting By 

John Buchan ... (location casting)
Kharmel Cochrane
Jason Knight ... (location casting)

Production Design by 

Craig Lathrop

Art Direction by 

Derek Connell ... (additional photography)
Andrea Kristof

Set Decoration by 

Mary Kirkland

Costume Design by 

Linda Muir

Makeup Department 

François Dagenais ... prosthetics (as Francois Dagenais)
Kyle J. Hutchinson ... assistant makeup (as Kyle Hutchinson)
Traci Loader ... key makeup artist / makeup department head
Angela Marinis ... key makeup: additional photography
Daniel McGraw ... makeup artist
Ashley Nay ... assistant hair (as Ashley Risen)
Regan Noble ... wig designer
Lydia Pensa ... key hairdresser
Brittany Romney ... key makeup & hair: additional photography (as Brittney Romney)
Jule Varvel ... key hair: additional photography (as Julienne Varvel)
Michael J. Walsh ... makeup effects artist (as Michael Walsh)
Tenille Shockey ... prosthetics: shop tech/painter (uncredited)

Production Management 

Brian Campbell ... unit production manager
Rosalie Chilelli ... assistant production manager
Ike Murphy ... post-production manager
Philip Stilman ... post-production supervisor
Alexandra Vivas ... Unit Production Manager: additional photography

Second Unit Director or Assistant Director 

Grant Boyle ... third assistant director
Jeff Brownell ... second assistant director
Beau Ferris ... first assistant director
Jennifer Haufler ... assistant director

Art Department 

Ron Beach Jr. ... construction: and fabrication
Marc Bouchard ... carpenter
Josh Bradford ... on set dresser
Tom Chartrand ... laborer
Kate Grant ... property master
Shelby Jackson ... art production assistant
Cory Kreutz ... laborer
David LeBrun ... lead set dresser
Colin McGhee ... construction: materials provider
Joe Nero ... construction: and fabrication
Andrew Redekop ... first assistant art director / set designer
Joe Roberman ... art production assistant
Glenn Short ... carpenter
Scott Thom ... construction coordinator
Alejandro Torres ... key scenic
Marcelo Torres ... painter
Hector Vargas ... painter
Michael Waram ... carpenter
Paul Whitbread ... head carpenter
Ehrling White ... painter
Cindy Yetman ... assistant property master

Sound Department 

Roberta Bratti ... manager of sound operations
Tricia Brioux ... voice: performer
Tyson Dai ... sound: additional photography
Mark Gingras ... sound editor
Wayne Griffin ... dialogue editor
Christopher Guglick ... re-recording mixer (as Chris Guglick)
Jimmy ... first assistant sound editor
Dave Mercel ... foley recordist
Jason Perreira ... re-recording mixer
Damon Redfern ... voice: performer
Bruce Rees ... technical supervisor
Ben Scheck ... voice: performer
Chris Sharp ... adr recordist
Adam Stein ... sound designer
Orest Sushko ... re-recording mixer
Robert Turi ... production sound mixer (as Rob Turi)
Marilee Yorston ... foley artist
Bret Killoran ... re-recording assistant (uncredited)
Ella Melanson ... re-recording assistant (uncredited)

Special Effects by 

Luc Benning ... key special effects: labour
Donni Bobiwash ... assistant special effects: labour
Richard Hypolite ... special effects technician
Max Macdonald ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Andrew Alzner ... pipeline developer: Intelligent Creatures
Daniel Bros ... artist: 3D
Joel Chambers ... digital compositor
Anthony De Chellis ... artist: 3D
Eric Doiron ... compositing supervisor: Intelligent Creatures
David Fix ... systems administrator: Intelligent Creatures
Aileen Hill ... visual effects artist
Adam Hulbert ... artist: 3D
Damian Isherwood ... artist: 3D
Karen Jackson ... digital compositor
Rob Kennedy ... digital compositor
Nathaniel Larouche ... cg supervisor (as Nathan Larouche)
Mike Lynch ... visual effects editor
Lon Molnar ... visual effects executive producer
Graham Post ... digital matte painter
Jacquelyn Racine ... visual effects coordinator: Intelligent Creatures
Geoff D.E. Scott ... visual effects supervisor
Jason Snea ... digital compositor
Che Spencer ... visual effects associate producer
April Suen ... digital compositor
Emily Switzer ... visual effects coordinator
Kaiser Thomas ... digital matte painter
Sarah Wormsbecher ... visual effects producer

Stunts 

Eric Bryson ... stunt coordinator
Carrie Eklund ... stunt performer
Steve Gagne ... stunt double: Ralph Ineson
Stephannie Hawkins ... stunt double: Thomasin
Viv Moore ... stunt double: Bathsheba
Robert Racki ... stunt coordinator
Martin Williams ... head stunt rigger

Camera and Electrical Department 

Dave Anthony ... key grip: additional photography
Brad Bell ... best boy electric
Kyle Borgogelli ... grip
Mark Chapman ... grip
Christopher Desousa ... best boy electric (as Chris Desousa)
Tyler Emms ... key grip
Sean Foley ... b camera first assistant
Roman France ... data imaging technician: additional photography
Brian Gedge ... camera operator / steadicam operator
Axel Green ... company electric (as Alex 'Axel' Green)
Erik Greensmith ... digital imaging technician
Dave Isern ... steadicam operator (as David Isern)
James Kennedy ... generator operator (as James 'Jim' Kennedy)
Kevin LeBlanc ... a camera first assistant (as Kevin Michael LeBlanc)
Justin Mackin ... grip
Justin McLoughlin ... second assistant camera
Conor Daniel Murphy ... swing
Greg Murray ... dolly grip
Margaret Parus ... data imaging technician: additional photography
Matthew Pebler ... crane operator
Rafy ... stills photographer
Chad S. Roberts ... gaffer
Benjamin Rutkowski ... swing (as Ben Berutowski)
Wayne St-George ... third grip
Cory Stambler ... first assistant camera
Michael Swaigen ... grip
Lyon Taylor ... gaffer: additional photography
Mike Thibault ... best boy grip
William F. White ... grip and lighting equipment: provider
Christopher Wiezorek ... first assistant camera: additional photography (as Chris Wiezorek)

Casting Department 

Jennifer Barbeau ... extras casting
Sherry Dayton ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Bonnie Brown ... truck supervisor
Kat Hunt ... wardrobe supervisor: additional photography
Daniel McGraw ... costume assistant
Valeria Picerno ... wardrobe supervisor: additional photography
Charlotte Robertson ... on-set costume supervisor
Charlene Chuck Seniuk ... assistant costume designer (as Charlene Seniuk)
Becky Vanderway ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Kevin Bonnar ... dailies
Rouben Boudagian ... assistant on-line editor
Kyle Campbell ... on-line editor
Kim Findlay ... post production accountant
Daisy MacLean ... assistant picture editor
Dave Miller ... post-production assistant
Katie Mims ... post-production supervisor: behind the scenes featurettes
Mila Patriki ... digital intermediate colourist
Ksenia Stassiouk ... post-production coordinator

Location Management 

Douglas Brisebois ... locations production assistant
Morton Dorrell ... location manager (as Morten Dorrell)
Javid Gibson ... location security
Raschad Gibson ... location security
Evan Gregg ... location scout (as Even Gregg)
Elmer Jones ... location manager
Alain Rochefort ... locations scout

Music Department 

Jeremy Darby ... choir recordist
Christine Duncan ... choir director
The Element Choir ... choir
Ben Grossman ... musician: hurdy gurdy, jouhikko
Katherine Hill ... musician: bass & tenor viols, nyckelharpa / vocals
Mark Korven ... musician: swedish nyckelharpa, cello, waterphone

Transportation Department 

Andy Boyd ... driver (as Andrew Boyd)
Darren Carruthers ... head driver
Scott Clarke ... transportation coordinator
Carolyn Higo ... driver
Jason Julian ... driver
Sean Julian ... driver
Frank Riso ... driver: cast
Jim Snell ... transportation captain
Brandon Wei ... driver

Other crew 

Karen Asselin ... accounting trainee
Jim Baker ... historian
Michael J. Barnes ... dialect coach
Robin Bartlett ... set teacher
Adam Benish ... office assistant: Toronto
William Berloni ... head animal trainer
Gina Boulougouris ... first assistant accountant
Jackie Bowness ... production accountant
David Boyle ... head of business and legal affairs: RT Features
Laurel Bresnahan ... education liason
Jonathan Bronfman ... interim financing
Jeff Brownell ... stand-in (as Jeffrey Brownell)
Cameron Casey ... assistant: to Mr. Van Hoy & Mr. Knudsen
Phil C Cheney ... production assistant
James Cowan ... raven wrangler
Diane Cox ... caterer
Cameron Davey ... accounting clerk
André Des Rochers ... production counsel
Katherine Eckler ... stand-in
Sam Eggers ... production assistant
Gökçe Erdem ... assistant: to Mr. Bekerman
Francine Fayette ... production assistant
Madeleine F. Feldman ... production assistant
April Forward ... production assistant / set medic
Denise Fujiwara ... choreographer
Jody Gambino ... production assistant
Daniel L. Goldberg ... interim financing
Luca Hanes ... stand-in
Ben Holst ... counselor: mental health
Dan Kenkel ... production assistant
Anna Klich ... assistant animal wrangler
Kim Laforge ... craft service
Ethan Lazar ... interim financing
Sylvie LeClair ... production assistant
Traci Loader ... stand-in
Jim Lovisek ... head animal wrangler
Sandra Lumlock ... production accountant
Daniel McGraw ... production staff
Saint Michael ... stand-in
Julia Oh ... parts & labor executive
Iva Pantic ... intern: Scythia
Keitha M. Redmond ... production coordinator
Lori Roussell ... script supervisor
Tamara Royce ... first assistant accountant
Alex Scharfman ... production executive
Debbie Shank ... chef
Jenny Smith ... production assistant
Kristen Sobanski ... assistant animal trainer / dog owner
Nate Sullivan ... animal trainer: chicken
Anita Surendran ... production counsel
Grace Toy ... animal trainer: hare
Sophie Vickers ... head of development: for Rooks Nest
Evan Watson ... production assistant
Janet Wright ... assistant production coordinator / stand-in

Thanks 

Jonathan Ahee ... special thanks
Rachel Allen ... thanks
Laura Amstrong ... the costume department wishes to thank
Daniela Bartoli ... the costume department wishes to thank: tirelli costumi
Hyman Bloom ... the director wishes to thank
Stella Bloom ... the director wishes to thank
Colin Bolton ... the costume department wishes to thank
George Boothroid ... the director wishes to thank
Kim Boothroid ... the director wishes to thank
Shaker Boothroid ... the director wishes to thank
Marc Bouthillier ... thanks
Brenda Clark ... the costume department wishes to thank
Peggie Clark ... thanks
Dan Cogan ... special thanks
Victoria Cook ... the director wishes to thank
Alfonso Cuarón ... the director wishes to thank
Christine D'Souza ... thanks
Dominic Dawson ... special thanks
Kelly Eggers ... the director wishes to thank
Max Eggers ... the director wishes to thank
Sam Eggers ... the director wishes to thank
Walter Eggers ... the director wishes to thank
Andrew Ford ... thanks
Claude Forest ... thanks
John Forti ... thanks: strawberry banke museum
Donna French ... thanks
Kat Gosling ... thanks
Danny Grainger ... special thanks
Julie Haines ... special thanks
Matt Harvey ... thanks
Phyllis Harvey ... thanks
Robert Houston ... the director wishes to thank
Maryam Hughes ... thanks
Mary Janiero ... the costume department wishes to thank
Raymond K. Javdan ... thanks (as Ray Javdan)
Craig Kestel ... the director wishes to thank
Michael Kupferberg ... special thanks
Elizabeth Kushel ... thanks
Anne Lai ... the director wishes to thank
John Laing ... special thanks
Edouard Langlois ... the director wishes to thank
Noreen Lewkoski ... the costume department wishes to thank
Tom Macy ... the director wishes to thank
Joshua Marston ... the director wishes to thank
Sarah McDonald ... special thanks
Alima Meyboom ... the costume department wishes to thank
Kate Morrison ... thanks
Michael Neal ... the director wishes to thank
Laura Nobile ... the costume department wishes to thank: tirelli customi
Lyndsey Norwell ... special thanks
Amy Oliver ... thanks
Stuart Peachey ... the costume department wishes to thank
Lee Percy ... the director wishes to thank
Anna Popio ... special thanks (as Anna Poppio)
Keri Putnam ... the director wishes to thank
Samantha Racanelli ... thanks
Karen Ruiz ... the costume department wishes to thank
Michelle Satter ... the director wishes to thank
Marion Schoeler ... the costume department wishes to thank
Scott Scrimshaw ... special thanks
Stephanie Selden ... thanks
Alexandra Shaker ... the director wishes to thank
Ian Smith ... thanks: the television workshop
Wesley Strick ... the director wishes to thank
Laura Surdi ... the costume department wishes to thank
Paula Taubman ... the director wishes to thank
Peter Taubman ... the director wishes to thank
Salivo Taubman ... the director wishes to thank
Dylan Tichenor ... the director wishes to thank
Bill Toy ... thanks
Sue Toy ... thanks
Alessandro Trapetti ... the costume department wishes to thank: tirelli costumi
Melanie Viau ... thanks
Susan Willis ... the costume department wishes to thank (as Sue Willis)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed