Edit
Avatar 2 (2021) Poster

(2021)

Full Cast & Crew

Directed by 

James Cameron

Writing Credits (in alphabetical order)  

James Cameron ... (characters)
James Cameron ... (screenplay)
Josh Friedman ... (screenplay)
Shane Salerno

Cast  

Zoe Saldana ... Neytiri
Kate Winslet ... Ronal
Vin Diesel ... (rumored)
Sam Worthington ... Jake Sully
David Thewlis ... Peylak
Sigourney Weaver ... Dr. Grace Augustine
Cliff Curtis ... Tonowari
Michelle Yeoh ... Dr. Karina Mogue
Jemaine Clement ... Dr. Ian Garvin
Giovanni Ribisi ... Parker Selfridge
Stephen Lang ... Miles Quaritch
Oona Chaplin ... Varang
Edie Falco ... General Ardmore
Joel David Moore ... Norm Spellman
CCH Pounder ... Mo'at
Matt Gerald ... Corporal Lyle Wainfleet
Chloe Coleman ... Young Lo'ak
Keston John ... Va'ru
Brendan Cowell ... Scoresby
Scarlett Fernandez
CJ Jones ... Metkayina Interpreter
Jamie Flatters ... Neteyam
Britain Dalton ... Lo'ak
Filip Geljo ... Aonung of the Metkayina Clan
Jack Champion ... Javier 'Spider' Socorro
John Flanagan John Flanagan ... Acting Troupe
Trinity Bliss ... Tuktirey of the Sully Family
Christopher Troy ... Acting Troupe
Bailey Bass ... Tsireya
Jaylen Davis ... Acting Troupe
Johnny Alexander
Amanda ... Acting Troupe
Duane Evans Jr. ... Rotxo
Jeremy Irwin ... Young Neteyam
Jake McLean ... Navi
Ben Antoine ... Acting Troupe
Karene Lamond Karene Lamond ... Military Ship Officer (uncredited)

Produced by 

James Cameron ... producer
Jon Landau ... producer
Peter M. Tobyansen ... executive producer: Prep Only
David Valdes ... executive producer

Cinematography by 

Russell Carpenter

Film Editing by 

David Brenner
James Cameron
John Refoua
Stephen E. Rivkin
Ian Silverstein

Casting By 

Margery Simkin

Production Design by 

Dylan Cole
Ben Procter

Art Direction by 

Robert Bavin
Simon Bright
Andrew Chan
Steve Christensen
Sarah Delucchi
Luke Freeborn ... supervising art director
Robert Andrew Johnson ... (Vehicle Art Director)
Aashrita Kamath
Steven Light-Orr
Andy McLaren
Ben Milsom
Rudie Schaefer
Kim Sinclair ... supervising art director
Ken Turner

Set Decoration by 

Vanessa Cole
Yohann Martel ... set decorator

Costume Design by 

Deborah Lynn Scott

Makeup Department 

Vinnie Ashton ... Key Hair
Cody Dysart ... Makeup & Hair Artist
Katie Fox-Heywood ... Senior Makeup & Hair Artist
Frankie Karena ... Background Makeup & Hair Supervisor
Shay Lawrence ... Key Makeup
Georgia Lockhart-Adams ... Senior Makeup & Hair Artist
Carly Marr ... makeup artist
Elizabeth McCarthy ... Senior Makeup & Hair Artist
Jose Noriega ... Makeup & Hair Artist
Lali Peer ... key makeup artist: Performance Capture
Michele Perry ... makeup artist
Sanchia Reed ... Senior Makeup & Hair Artist
Sarah Rubano ... Makeup & Hair Designer department Head
Warren Dion Smith ... Additional Makeup Artist
Nancy Vincent ... Senior Makeup & Hair Artist

Production Management 

Daren Hicks ... production supervisor
Katie McGinley ... production supervisor
Brigitte Yorke ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Harry Ashby ... third assistant director
Maria Battle-Campbell ... first assistant director
David Champion ... second second assistant director
Ant Davies ... on set second assistant director
Bruno Du Bois ... second assistant director
Matt Johnston ... second second assistant director
Simeon Jones ... second assistant director
Anja Lill ... additional second assistant director
Sarah Munn ... Set Production Assistant
Narbeh Nazarian ... second assistant director: 2nd Unit / second second assistant director
Brian Relyea ... first assistant director: second unit / second unit
Billie Ruck ... third assistant director
Ngaire Woods ... second second assistant director

Art Department 

Rebecca Asquith ... set designer
Mathieu Baptista ... senior props painter: Weta Workshop
Simon Barker ... carpenter
Alister Baxter ... vehicle designer
Jeffrey Beck ... set designer
Liam Beck ... Concept Artist
Jill Beecher ... visual development
Molly Berg ... Production Assistant
Virginia Berg ... assistant art director
Zachary Berger ... creature designer
Martine Bijker ... buyer
Brett Blenkin ... construction foreman
Dylan Bocanegra ... art department assistant
Sandy Augusto Burton ... props buyer
Danny Caldwell ... props
Robert J. Carlyle ... construction coordinator
James G. Chung ... Illustrator
Anne Costa ... assistant art director
Duncan Crawford ... sculptor
Fausto De Martini ... senior illustrator
Sarah Delucchi ... assistant art director
Sasha DeMello ... Art Dept Coordinator
Paul Drebing ... carpenter
Hamish Drummond ... carpenter
Brad Elliott ... prop master
Zachary Fannin ... graphic designer
Vaughan Flanagan ... Concept Artist
Daniel Frank ... digital set designer
Jeff Frost ... concept modelmaker
Cody Gillies ... costume/props
Lea Golding ... Prop Modeller
Milli Griffin ... Production Assistant
Amaya Gutierrez ... assistant digital asset manager
Brent Heyning ... propshop foreman
Joseph Hiura ... concept artist
Thomas Hornig ... carpenter
Mathew Hunkin ... prop illustrator
James Isaacson ... props
Andrew Kattie ... set designer
John Kelso ... metal shop foreman
Daniel Koene ... set designer
David Vyle Levy ... concept art
Glenn Levy ... carpenter
Qingyi Li ... concept artist: Weta Workshop
Kevin Loo ... set designer
Jeremy Love ... Concept Designer
Finnian Macmanus ... concept artist
Keri Manuel ... senior practical lighting technician
Richard F. Mays ... digital set designer
Rachael McMahon ... art department co-ordinator
Sue Mercer ... graphic designer
Adam J Middleton ... concept artist: Weta Workshop
Andres Montiel ... art department assistant
Alasdair Mott ... set designer
Adam Mull ... conceptual model maker
Erica Nese ... props
Andrea Onorato ... specialist set designer
Rocco Pierini ... Design Studio production coordinator: Weta Workshop
Shari Ratliff ... set designer
Hayden Robinson ... set decorating warehouse manager
Evgeny Rodygin ... lead screen graphics artist
Thomas Salpietro ... lead man
Yoojin Seong ... concept artist: Weta Workshop
Nicholas Alexander Smith ... paint supervisor (as Nicholas Smith)
Melissa Spicer ... property master: NZ
Lauren Stewart ... Props Painter / Scenic Painter / Standby Painter
Marina Stojanovic ... set designer
Ed Symon ... set designer
Paul Taylor ... Leading Hand
Kim Thio ... construction paramedic
Anthony Verhoeven ... carpenter
Haisu Wang ... specialist set designer
Evan Webber ... set designer
John Welch ... armorer
Ben Whale ... set dresser
Rae Yamamoto ... art department administrator
Daphne Yap ... concept artist

Sound Department 

Dicken Berglund ... ADR Mixer
Christopher Boyes ... re-recording mixer / supervising sound editor & sound designer
Tom Caton ... boom operator
Lawrence L. Commans ... boom operator
Kayla Croft ... sound utility
Anthony Enns ... sound mixer: additional
Ben Greaves ... boom operator
Julian Howarth ... sound mixer
Tony Johnson ... Production Sound Mixer
Brandon Loulias ... additional boom operator
Rie Nasu ... sound utility
Eric Nealante Phillips ... head sound mix engineer
Yohannes Skoda ... sound utility
Jeffrey Lee Zimmeran ... Pro Tools digital playback operator

Special Effects by 

H. Barclay Aaris ... special effects buyer
Zoilo Abad ... animatronics technician: Weta Workshop
Wayne Anderson ... sculptor: creature effects
Karl Chisholm ... special effects coordinator
Val Drake ... lead sculptor
Alan Droeger ... special effects tech
Steve Ingram ... special effects coordinator
Silvia Mahapatra ... special effects technician
Phil McLaren ... floor supervisor: main unit
Nick Rand ... special effects cad designer
Micah Roehr ... special effects foreman
Michael Sarkis ... special effects technician
J.D. Schwalm ... special effects supervisor
Richard Schwalm ... special effects coordinator
Robert Spurlock ... special effects cad designer
Mario Torres Jr. ... sculptor
Ryan Verrall ... special effects technician

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... lead motion r&d technical director
Brian Adler ... visual effects: Protagon
Suzaine Aguirre ... texture photographer
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Kimberly Aller ... Visual Effects Production Supervisor, Weta Digital
Ricardo Alves ... facial modeler
Brandon Aragon ... Facial motion capture animator
Buffy Bailey ... visual effects artist
Michael Bain ... texture artist: Weta Digital
Shamus Baker ... modeller: Weta Digital
Marco Barbati ... lead facial technical director: Weta Digital
Alexandra Prescott Barlow ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Jason Barlow ... Lighting TD: Weta Digital
Daniel Barrett ... animation supervisor: Weta Digital
Pieterjan Bartels ... Software Developer: Weta Digital
Brittany Bell ... Texture Artist
Lara Berners ... compositing department manager
Stefanie Blatt ... senior visual effects technical director: Weta Digital
Pavani Rao Boddapati ... visual effects sequence supervisor: Weta Digital
Ramzi Boudemagh ... modeller-digital sculptor: Weta Digital
Scott Brisbane ... Lighting TD: Weta Digital
Trey Brown ... senior vad artist
Alyssa Brule ... Motion Editor
Kurt Butler ... modeler
Michael Caffrey ... production assistant
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
Anna-Lena Carl ... lighting & comp production manager: Weta Digital
Josh Carlton ... visual effects coordinator
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital
Myriam Catrin ... senior texture artist
Jake Cenac ... senior on-set technical director: Weta Digital
Jessica Choi ... digital production manager
Tiffany Chou ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Erik Christensen ... environment artist: weta digital
Sam Cole ... Compositing Supervisor: Weta Digital
Silvia Colonna Romano ... modeler: Weta Digital
Vernessa Cook ... senior motion editor: Weta Digital
Dan Cox ... Visual Effect Supervisor: Weta Digital
Dillon Cullinan ... production assistant
Joao De Martini ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Jacqi Dillon ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Trung Doan ... senior lab artist: Lightstorm Entertainment
Shahar Eldar ... Modeler: Proof, Inc
Nick Epstein ... visual effects sequence supervisor: weta digital
Kennedy Kioa Faimanifo ... layout TD at Weta
Liam Farnham ... layout technical director: Weta Digital
Adam Fischer ... render technical director
Dan Fowler ... stage operator supervisor
Zachary Freiberg ... visual effects artist
Alexander French ... pipeline developer: Weta Digital
Corey Frew ... Lead Production Engineer: Weta Digital
Jason Galeon ... lead lighting TD: Weta Digital
Connor Gartland ... digital artist
Jack Geckler ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Matthew E. Gill ... Production Coordinator: Lightstorm Entertainment
Nicholas Glasson ... modeler
Johanna Greene ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Bassim Haddad ... head of motion editing: weta digital
Markus Hagemeier ... look dev department production manager: Weta Digital
Sara Hansen ... fur groomer and modeler
Joey Harris ... lab artist
Jessica Harrison ... visual effects coordinator
Josh Henare ... Software Developer: Weta Digital
Anthony Hernandez ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Cody Hernandez ... lab artist: Lightstorm Entertainment
John D. Hernandez ... visual effects production assistant
Greta Hewitt ... visual effects coordinator: weta digital
Wilbert Ho ... technical director: Weta Digital
Aaron Holly ... senior character technical director: Lightstorm Entertainment
Joe Howes ... visual effects
Andrew Huddleston ... digital save operator
Haley Hughes ... visual effects coordinator
Derek Hultquist ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Nicholas Illingworth ... lead effects technical director
Chay Johansson ... creature technical director
Remar Jones ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Barry Keenan ... virtual art dept artist: weta digital
Christian Kickenweitz ... lead motion editor: Weta Digital
Sean Kim ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Justin Knause ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Keith Knight ... layout technical director: Weta Digital
Zygimantas Kucas ... visual effects artist
Ashwin Kumar ... roto qc supervisor
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Martin Le Breton ... Underwater Reference Photographer (Weta Digital) / motion capture onset technician: Weta Digital
Joy Lea ... senior lab artist: lightstorm entertainment
Iva Lenard ... onset photographer
Alena Leontyeva ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Olivier Lesaint ... senior shader technical director: Weta Digital
Joe Letteri ... Senior Visual Effects Supervisor: Weta Digital
Dean Lewandowski ... environments supervisor
Vittorio Maglione ... effects technical director: Weta Digital
Jade Mansueto ... assets r&d technical director: Weta Digital
Giorgio Marino ... lead digital compositor: Weta Digital
Paul Martersteck ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Joshua T.M. Matthews ... Kabuki Supervisor/Motion Editor, Lightstorm Entertainment
Ruben Mayor ... fx domain director
Robert McDougall ... models department manager: weta digital
Daniel McGraw ... digital artist
Quentin Medda ... texture artist: Weta Digital
James Meikle ... Senior VFX Editor: Weta Digital
Shéa W.C. Melville ... motion studio technical director: Weta Digital
Philip Meyer ... lead lookdev artist: Weta Digital
Lori C. Miller ... Compositing Supervisor: Weta Digital
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Marc Morisseau ... Motion Editor
Darren Mortillaro ... character technical director (weta digital)
Ourania Mourta ... fur groomer: Weta Digital
Shane Mulholland ... Layout Department Manager: Weta Digital
Ken Museth ... head of simulation r&d
Taos Myers ... Technical Director
Vu Nguyen ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Drew Nielsen ... Effects Production Manager
Ben Nightingale ... Senior texture artist: Weta Digital
Motoki Nishii ... environments supervisor
Jordan Nounnan ... techvis artist: Proof, Inc.
Keith O'Hara ... visual effects coordinator
Angel Orlando ... onset vfx coordinator: weta digital
Martin Orlowski ... senior creature technical director
Emiliano Padovani ... head of shaders department: Weta Digital
Hunter Parks ... look development
Christos Parliaros ... lead effects technical director: Weta Digital
Cara Payne ... art dept production manager: weta digital
Emily Pead ... visual effects coordinator
Vu Phan ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Bogi Piroth ... facial modeler: Weta Digital
Alyvia Plummer ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Pete Polyakov ... visual effects artist
Orlando Porter ... production manager: Weta Digital
Cornelius Porzig ... shader technical director: Weta Digital
Dave Preciado ... senior motion editor: Weta Digital
David Pritchard ... previs artist
Melissa Quintas ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Ula Rademeyer ... digital modeler: Weta Digital
Caleb Ragland ... lab artist
A.J. Raitano ... Reference Camera Operator
Esmeralda Ramirez ... sequence coordinator: Lightstorm Entertainment
Lara Ramirez ... assistant visual effects editor
Milton Ramirez ... look development: Weta Digital/shader technical director: Weta Digital
Angelina Ramsey ... Digital Save Operator
Daniel Read ... production coordinator: Lookdev: Weta Digital
George Redmond ... depth comp/ncam calibration technician: WETA Digital
Melvin Rice ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
David Rohloff ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Kasey Maree Rose ... production assistant
Justin Rosen ... lead production engineer
Dean Sanchez ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Matthew Sandoval ... Senior Layout Artist
Victor Sanz Fernandez ... senior texture artist
Quinlan Saule ... environments coordinator
Katrin Schmid ... software engineer
Paolo Emilio Selva ... head of software engineering
Damon Smith ... lead software engineer: Weta Digital
Jessica Smith ... visual effects production manager
Robert Snyder ... post vis sequence supervising compositor/senior cg generalist
Michael Solorzano ... Previsualization Supervisor: Proof, Inc
Wayne Stables ... visual effects supervisor: Weta Digital
Amalia Stark ... Simulcam/Virtual Production Coordinator
Brock J. Stearn ... senior post visualization artist
Allen Stetson ... lead pipeline technical director
Matteo Stirati ... senior facial modeller: Weta Digital
Justin Stockton ... lead layout td
Michael Stubblebine ... visual effects assistant coordinator
James Sweeney ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Samuel Tack ... lead virtual art dept artist: weta digital
Andrew Thompson ... pre viz artist
Peter Tobolsky ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Wayne Traudt ... senior lighting techical director: Weta Digital
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Daniel Ulrich ... Facial modeler: Weta Digital
Phil Van Der Reyden ... modeller
Hung Vodinh ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Dhawal Vora ... Motion editor: Weta Digital
Cameron Ward ... techvis artist: Proof, Inc.
Florian Werzinski ... shading td: weta digital
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer
Abbey Starr White ... visual effects coordinator
R. Christopher White ... visual effects supervisor: Weta Digital
Nicholas Wilson ... lead fur groomer: Weta Digital
Sarah Michelle Witt ... Visual Effects Assistant Coordinator
Chad Woelki ... Facial Motion Capture Animator
Pete Woodley-Page ... senior motion editor: Weta Digital
Yezi Xue ... motion editor
Roland Yepez ... senior character animator: Weta Digital
Patrick Yeung ... lab artist: Lightstorm Entertainment
Pierre Zah ... visual effects artist
Jerry Zigounakis ... visual effects
Kelly Zoldak ... visual effects assistant coordinator
Kelly Louise Evans ... motion capture runner: Weta Digital (uncredited)
Adam Shand ... project manager: Weta Digital (uncredited)

Stunts 

Tsuyoshi Abe ... stunts
Johnny Alexander ... stunts
Erik Aude ... Utility stunts/rigger
Jane Austin ... utility stunts
Aimey Beer ... Stunt rider
Sebastiano Cartier ... stunts
Léa Catania ... stunt performer
Kawhia Chambers ... stunt performer
Lee Chesley ... stunts
Brandon Cornell ... utility stunts
Clay Cullen ... stunt performer
Lance Lee Davis ... utility stunts
Cory DeMeyers ... utility stunts
Arturo Dickey ... utility stunts
Mark Dobson ... utility stunts
Jessi Fisher ... stunts: motion capture
Sebastian Foxx ... stunts / utility stunts
Gary Fry ... stunts
Brenda Lorena Garcia ... motion capture performer
Chris Grabher ... utility stunts
Ryan Happy ... stunts
Taran Howell ... utility stunts
Jesse Jacobson ... utility stunts/rigger
Andy Jones ... sam stunt double: Jake Sully, Filip Stunt Double - Aonung
Baz Karbouris ... stunts
Keone Kim ... stunts winch programmer
Lauren Mary Kim ... stunts
Katherine Klosterman ... utility stunts
Dustin Kydd ... stunts
Trevor Logan ... utility stunts
Kurt D. Lott ... stunt rigging coordinator / utility stunts
Brian Machleit ... stunts
Tony Marsh ... utility stunts
Brad Martin ... stunts
Dan Mast ... stunts
Kyle Mclean ... stunts
Alex Meglei ... stunts
Molly Miller ... stunts
Heidi Moneymaker ... stunts
Sarah Munn ... Motion Capture Stunt Performer: Water Reference Material
Ben O'Hanlon ... stunt performer / stunts
Kara Petersen ... utility stunts
Juliana Potter ... stunt double: Jack Champion, Spider/Trinity Bliss, Tuk / stunt performer
Ardeshir Radpour ... utility stunts, stunt rider, archery instructor
Troy Robinson ... stunts
Alex Rodriguez ... stand-in
Luci Romberg ... stunt performer
Katie Rowe ... stunt performer
Jason Sanfilippo ... stunt rigger
Kenny Sheard ... stunt performer
Jason Shupe ... stunt winch programmer
Chris Silcox ... stunts
Nikki Stanley ... stunts
Fletcher Stevenson ... stunts
McKay Stewart ... utility stunts
Mallory Thompson ... stunt double
Michael Vanbelle ... stunts
Alicia Vela-Bailey ... stunt double: Sigourney Weaver / stunt double: Zoe Saldana, Neytiri
Cord Walker ... utility stunts
Beau Weston ... stunts
Josh Yadon ... stunt double: Britain Dalton "Lo'ak", Utility Stunts
Eva Yang ... stunt department coordinator
Ben Yung ... stand-in

Camera and Electrical Department 

Jamie Alac ... camera operator
Tyler Allison ... reference camera operator
Molloy Amber ... eye-line system operator
John Amorelli ... lighting console programmer
Roly Arenas ... Video Engineer
Dan Ayers ... reference camera operator
Kevin Barnes ... best boy rigging electric: los angeles
Scott Barnes ... lighting programmer
Robert Benavides ... reference camera operator
Salim Bensrhir ... gaffer (as Salim Benshir) / gaffer: Performance Capture
Ben Betts ... motion capture digital video assist
Richard Bluck ... second unit director of photography
Roger Bolanos ... bestboy: Performance Capture
Travis Brady ... rigging grip / underwater grip
David Brown ... Rigging Gaffer
Mario Bugarin ... hammer grip
Ivan Carrasquillo ... reference camera
Josh Coffin ... underwater 1st assistant camera
Caleb Corlett ... Second Unit Video Assistant
Jamie Couper ... best boy electrics
Dominic Crossman ... Lighting Draughtsman
Brendan Dee ... Video Assist Operator
David Emmerichs ... virtual camera operator
Tristan Farrell ... reference camera
Mark Fellman ... still photographer
Christopher Ferguson ... Lighting Console Programmer: Performance Capture
Storm Flejter ... video assist operator
James Thomas Flynn ... rigging electric: Performance Capture
Tammy Fouts ... reference camera operator
Samuel Fraser ... performance capture virtual camera assistant / second assistant camera / underwater assistant camera
Filippo Gasparini ... Video Assistant
Justin Geoffroy ... video assist
Scott Harman ... Best Boy Electrics
Winston Harris ... Dolly Grip: NZ
Nathan Haugaard ... reference camera
Logan Heaney ... "Flight Head 3D" Technician
Adrian Hebron ... set operations eyeline & simulcam electrician
Brandon Hickman ... reference camera operator
Joel Hodge ... reference camera
Robert Hooven ... eye-line system operator
Natalie Izquierdo ... camera operator
Jeb Johenning ... Qtake Video Assist Operator
Ernesto Joven ... video engineer
Adam Katzner ... reference camera
Jay Kaufman ... reference camera
Michael G. Kehoe ... reference camera
Sean Kelly ... A camera IO
Jeffrey Kincheloe ... underwater key grip
Dave Lang ... reference camera
Nick Lantz ... reference camera operator
Martin Le Breton ... Second Unit Digital Imaging Technician
Frederick Leota ... grip
Len Levine ... chief lighting technician
Damon Liebowitz ... fixture technician
Sophie Lloyd ... lighting technician
Jessica L. Lopez ... reference camera operator
Chris Lucas ... digital operator
David Luckenbach ... virtual camera operator
Andy MacRae ... lighting technician
Luke Macready ... Lighting Head Technician
Jonathan Michael Mahoney ... reference camera operator
Ryan Manning ... rig electric best boy: Performance Capture
Peter Manno ... underwater camera operator
Rob Marsh ... camera operator / technocrane operator
David William McDonald ... camera operator
Kevin McGill ... reference camera operator
Matt McLaughlin ... reference camera
Cameron McLean ... steadicam operator
Dan Ming ... underwater unit: additional 1st assistant camera
Corey Moana ... onset best boy
Kyle Monnig ... reference camera
Reuben Morrison ... dmx systems technician
Jay Munro ... key grip
Stefanie Ng ... data wrangler
Shahrouz Nooshinfar ... Qtake Video Assist Operator
Mike Norman ... reference camera
Anthony Parisi ... reference camera
Jay Pope ... underwater grip
Caleb Ragland ... reference camera
Caleb Ragland ... camera operator
Luke Ripley ... lighting technician
Michael Schilling ... camera operator
Robert Settlemire ... reference camera operator / underwater camera operator
Tyson Smith ... reference camera operator
Cody Stratford ... reference camera
Robert Taleghany ... reference camera
James Monroe Tharp Jr. ... best boy grip: Performance Capture
Sam Trave ... reference camera
Steve Unwin ... EPK Producer/camera operator
Marcus Upton ... lighting technician
Snowy Richard Ward ... dolly/crane grip (as Richard Ward)
Emerson Warren ... rigging electric: Performance Capture
Neil Watson ... reference camera operator
Mic Waugh ... reference camera operator
Thomas Weddell ... data wrangler
Danny Williams ... 2nd unit
Jon Zarkos ... reference camera operator
Giovanni Zelko ... lighting technician: Performance Capture

Animation Department 

Tariq Elkhodari ... animator
Wesley Mandell ... senior animator
Chris Moss ... Facial Animator

Casting Department 

Katrina Wandel George ... casting associate
Jasmine Gutierrez ... casting assistant
Louise Kiely ... child casting: Ireland
Oryan Landa ... casting
Stacey Pianko ... casting associate
Sydney Shircliff ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Ambrosino ... specialty costume keyperson
Brian Barela ... set costumer
Shealyn Biron ... Costume PA
Paul Booth ... Extras Costume supervisor
Amelia Buhrman ... costumer
Kelly Cercone ... table person
Keith Christensen ... concept artist
Phyllis Corcoran-Woods ... costumer
Christian Cordella ... concept costume artist
Emily Egge ... costume supervisor
Carolyn M. Fenton ... Workroom Supervisor
Sarah Goodhue ... costumer
Agnes Grzybowski ... cutter fitter
Carrie Hollinger ... costume supervisor (as Carrie Bauer)
Mindy Iler ... cutter/fitter
Taylor Kannett ... costumer
Raymond Kil ... Digital Continuity Coordinator
Corey Mansfield ... set costumer
Hayley May ... accessories: soft props
Adam J Middleton ... Costume Concept Artist: Weta Workshop
Samantha Morley ... Key Set Supervisor
Rocco Pierini ... costume designer liaison
Paulina Reyes ... costumer
Hana Scott-Suhrstedt ... assistant costume designer
Ivory Stanton ... textile artist
Catharine Stuart ... set costumer
Jack Taggart ... textile artist
Michi Tomimatsu ... costumer
Katie Wagstaff ... extra costume coordinator
Tyra Youland ... textile artist
Susan Zaguirre ... costumer

Editorial Department 

Elizabeth Denekamp ... assistant editor
Jason Gaudio ... assistant editor
Molly McKinnon ... assistant editor
Ben Murphy ... assistant editor
Gretchen Schroeder ... assistant editor
Ben Stringfellow ... assistant editor
Justin Yates ... assistant editor

Location Management 

Justin Harrold ... location manager

Music Department 

Dick Bernstein ... music editor

Script and Continuity Department 

Helena Holmes ... script consultant
Veronique Lawrence ... script supervisor: second unit
Monika Petrillo ... script supervisor: second unit
Kris Smith ... script supervisor

Transportation Department 

Cody Caira ... transportation coordinator
Denny Caira ... transportation coordinator
Mark Dingle ... transportation
Ryan Oliver ... unit base assistant
Dave Woodcock ... watertruck driver

Other crew 

Diana Adams ... production accountant
Stephanie Anaya ... 2nd Assistant Accountant
Katie Anderies ... 2nd Unit Script Supervisor
Paul Andreassend ... health and safety manager
John Arbuckle ... assistant marine coordinator
Maria Astorga ... production assistant
Bryan Bailey ... office production assistant
Elizabeth Bateman ... Animal Trainer
Taylor Benavides ... Assistant Production Coordinator
Adam Bennett ... studio teacher
Laura Brooks ... Key Set Production Assistant
Margaret Burke ... production safety
Kevin Richard Buxbaum ... financial controller
Kevin A. Canamar ... supervising set medic
Hunter Chaney ... specialty costume fabricator: Legacy FX
Sally Cunningham ... production coordinator
Dana Curt ... set medic
Marilyn Dozer-Chaney ... specialty costume fabrication supervisor: Legacy FX
Emily Fick ... 2nd Assistant Accountant / Accounting Clerk
John Flanagan ... stand-in
Anouk Frösch ... travel coordinator
Robert 'Rock' Galotti ... key armorer
Robert Gilley ... Medic
Jon Glover ... researcher
Szilvia Gogh ... marine department
Tom Goodrich ... studio teacher
Jamie Haugh ... stand-in
Susan Hegarty ... dialect consultant: Kate Winslet
David Hickey ... sag payroll accountant
Brianna Hoskins ... production coordinator
Thomas Faustin Huisking ... software developer
Natalie Izquierdo ... to Sigourney Weaver
C.J. Izzo ... cast assistant
Austin Allan James ... production assistant
JoAnn Fregalette Jansen ... acting coach / choreographer
Holly Keeman ... Assistant Production Coordinator
Katherine Klosterman ... Water Safety
Daniel Lawlor ... payroll
James Linville ... Key 1st Assistant Accountant
Alex Lubin ... production assistant
Maggie Martin ... lead payroll accountant
Sean R. Mason ... production assistant
Daniel McGraw ... production staff
John C. McWhirter ... production services in Bahamas
Carla Meyer ... dialect coach
Oliver Mitchell ... Assistant accountant
Joy Nguyen ... Virtual Camera Coordinator
Coco Noelle ... studio teacher (as Kalina Noelle)
Chris O'Riley ... production secretary
Kirsten Ovstaas ... assistant: Kate Winslet
Brent W. Palmer ... production coordinator
Akshay Parbhu ... IT Support
Danielle Parras ... 2nd Assistant Accountant / accounting clerk
Jeremiah Preston ... production assistant
Jacoby K. Radcliff ... craft service
Angelina Ramsey ... Assistant to Richard Baneham
Joshua Ravetch ... culture director
Katie Rowe ... Water Safety
Amber Roy ... assistant to jon landau
Howard Samuelsohn ... dialect coach: Mr. Worthington: prep
Reneau Skinner ... payroll accountant
Christopher Snow ... Set Medic
Paul Stieglbauer ... Unit Manager
Nicole Stonerock ... 2nd Assistant Accountant
Nick Trugly ... IT Manager
Marissa Vela-Bailey ... Assistant Choreographer
William Wallace ... production rigger
Chelsea Wehner ... assistant production coordinator
Ryland Young ... set production assistant
Steve Barnett ... studio post production executive (uncredited)
Dana Belcastro ... studio production executive (uncredited)

Thanks 

James Horner ... dedicatee
Bill Paxton ... dedicatee

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed